Kısırlık bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin en büyük endişesi. Ancak sperm sayısının azlığı gebeliğe engel değil. Mikroenjeksiyon yöntemi bu konuda çözüm sağlıyor...

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin en büyük korkusu kısırlık. Bu nedenle uzmanlar evlendikten sonra çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere önce muayeneden geçmelerini daha sonra korunmalarını öneriyor. Öte yandan sperm sayısının azlığı anne olmaya engel değil.

Spermin hızı önemli
Memorial Hastanesi Tüp Bebek ve Genetik Merkezi Başkanı Prof. Dr. Semra Kahraman, sperm sayısının az olmasının, gebelik için engel olmadığının altını çiziyor. Buna göre spermlerin sayısı değil, hızı önemli. Mikroenjeksiyon yöntemiyle az sayıdaki spermler seçilerek kadının yumurtasına enjekte edilerek gebelik sağlanabiliyor. Böylece çözüm oluşturuluyor.

Yaş faktörünün etkisi
Kısırlık yüzde 30-40 oranında erkeğe, yüzde 40-50 oranında ise kadına ait nedenlerle ortaya çıkıyor. Yüzde 10-15 gibi orandaki kısırlık ise açıklanamıyor. Prof. Dr. Kahraman Tüp bebek tedavisinin başarısında kadının yaşı çok önemlidir diyor.

Başarı oranları
Başarı oranı, 35 yaş altı kadınlarda embriyo transferi başına yüzde 60 civarında. Başarı oranı yaş ilerledikçe azalır. 40 yaşın üzerindeki kadınlarda yumurtalar gelişse de döllenme oldukça güçtür. Döllenme olsa bile gebelik oluştuğunda, anne yaşının ileri olması düşük riskini artırır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1267
favori
like
share