Ayı Pençesi - Ayı Pençesi Çiçeği - Ayı Pençesi Bitkisi - Ayı Pençesi Hakkında

Ayıpençesigiller familyasının tipik örneğidir. Kenarları düzensiz biçimde sivri dişli, büyük yaprakları başak biçiminde çiçekleri beyazımsı pembe ya da pembekırmızı olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Kurutulmuş yapraklarından infüzyon ve lapası yolu ile kullanılır .Latincesi:Acanthus dioscoridis

Faydaları
Sindirim Sistemi:ishale karşı kullanılır.
Cilt:Antiseptik ve yara iyileştirici olarak kullanılır.
Solunum Sistemi:Balgam söktürücü etkisi vardır.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 843
favori
like
share
MiSS-FENER Tarih: 05.10.2011 19:58
(Acanthus dioscoridis ve A.hirsutus)

Ayıpençesigiller familyasındandır.!-1.5 m boylarında dikenli çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları büyüktür ve kenarları düzensiz biçimde sivri dişlidir.Yaz aylarında dik salkımlar halinde çiçekler açar.Sap ve dal uçlarındaki çiçekler tazeyken yenir,kurutulunca koku vermesi için çaya katılır.

Gösterişli çiçek salkımlarından dolayı süs bitkisi olarak yetiştirilir.Anayurdu Türkiye ve Avrupadır.Akdeniz Bölgesinde yaygın olarak yetişir.

Yaprakların balgam söktürücü ,ishal giderici,iştah açıcı,sindirimi düzenleyici, karaciğer rahatsızlıklarını iyileştirici ve yara kurutucu etkileri vardır.Bunun için 30 gram kurutulmuş ve ufalanmış bitki 1 litre suyla kaynatılır,soğutulup süzülür ve günde üç kez bir çorba kaşığı içilir.Yara ve çıban iyileştirici olaraksa bitkinin soğuk su içinde bir iki gün bekletilip elde edilen merhemin dışardan uygulanması gerekir.

Kökünün ve çiçek saplarının haşlandığı su yatıştırıcı olarak kullanılır.