endoskopik diskektomi ameliyatı - endoskopik diskektomi ameliyat fotoğrafları - bel fıtığı tedavisi


LOMBER ENDOSKOPİK DİSKEKTOMİNİN AVANTAJLARI VE UYGULAMASI
AMELİYAT SIRASINDA DOKU ZEDELENMESİNİN EN AZA İNMESİ
-KAN KAYBI , ENFEKSİYON VEYA AMELİYAT SAHASINDA KAN BİRİKİMİ RİSKİNİN DÜŞÜK OLMASI.
-AMELİYATIN KISA SÜRMESİ
-AMELİYAT SONRASI AĞRININ ÇOK AZ OLMASI
-YAN YERLEŞİMLİ FITIKLARA ULAŞMADAKİ KOLAYLIK
-BİRDEN FAZLA DİSK MESAFESİNİN VEYA KARŞI TARAFIN TEK BİR KÜÇÜK İNSİZYONLA KONTROLÜ
-AMELİYAT SIRASINDA GÖRÜNTÜ KAMERASIYLA DİSK MESAFENİN İÇİNE GİREREK, GÖRÜNTÜ DIŞINDA KALAN
KIKIRDAK PARÇALARININ SAPTANMASIYLA , BEL FITIĞININ TEKRARLAMA RİSKİNİ EN AZA İDİRMEK.

Hasta ameliyat sabahı aç karnına hastaneye kabul edilir. Anestezi doktorunun muayenesini takiben, gerekli laboratuar tetkikleri yapılarak ameliyata hazırlanır. Genel anestezi veya spinal anesteziye doktor ve hekim birlikte karar verirler. Her iki anestezi şeklide kolaylıkla uygulanabilir. Yüzükoyun yatan hastada skopi kullanılarak (röntgen cihazı) uygulamanın yapılacağı bel fıtığı mesafesi tam olarak saptanır. Kullandığımız endoskopik diskektomi (Destandau) yönteminin başlıca avantjaları: Aynı küçük kesiyle bir üst ve bir alt disk mesafesinin kontrolü yanında, aynı disk mesafesinin karşı tarafınada ulaşılabilmesi ve dar omurilik kanalı vakalarında tek taraftan genişletilebilmenin yapılmasıdır. Ayrıca tüm bel fıtığı vakalarının %10 da görülen yan yerleşimli bel fıtıklarında, seçilmesi gereken yandan yaklaşımın çok kalaylıkla yapılabilmesidir.

Cerrah küçük bir cilt kesisinden gönderdiği endoskopik tüp içinden görüntü kamerası ve cerrahi aletleriyle bel fıtığı ameliyatını tamamlar.
Ameliyat sonrası 4-6 saat sonra ayağa kaldırılan hasta , aynı gün eve gönderilir. Hastanın evdeki istirahat süresi , yara bakımı ve işe dönme süresi mikrodiskektomiden farklılık arzetmez.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1453
favori
like
share