[FONT="Arial Narrow"]Agarta, Tibet ve Orta-Asya geleneklerinde sözü edilen, Asya’daki sıradağların içinde bulunduğu ileri sürülen efsanevi bir yeraltı organizasyonuna verilen addır. Agarta'ya ait olduğu ileri sürülen tüneller Türkiye'de (Nevşehir yöresinde 40 civarı), Amerika'da ve Brezilya'da da bulunmaktadır. Agarta'nın varlığına inanan insanlar Agartalıların bizden çok daha üstün bir teknolojisi olduğunu iddia ederler ve uçan dairelerinde aslında onların yapımı olduğunu söylerler. Ayrıca Nazi Almanya'sında Hitler bu konu üzerinde araştırmalar yaptırmıştır.

Konuyla İlgili Yazarlar
Agarta konusunu kitaplarında en ayrıntılı işleyen üç yazar; Saint-Yves d'Alveydre (1842 -1909), Ferdinand Ossendowsky ve René Guénon’dur. Sonraki dönemlerde Agarta konusunu ele almış yazarlardan biri de, konuyu "Des mondes souterrains au roi du monde" adlı kitabında ele almış Serge Hutin'dir. Türk yazarlardan ise Turgut Gürsan'ın bu konuyla ilgili çok çarpıcı bir kitabı (Agarta ve Yeraltı Uygarlıkları) vardır.

Kuruluşuna Dair Söylentiler
Agarta, teozoflara göre Mu ve Atlantis’ten göç eden bilim rahiplerince ya da inisiyelerce kurulmuş, sonradan gizlenme gereği görüp, dağ ve mağara içlerine çekilmiştir. Agartha, Agharta ve Agarthi olarak da yazılır. Kimileri Şambala adında Agarta'ya karşıt olarak kurulmuş, gizli bir olumsuz merkezin varlığını ileri sürüyorsa da, Agarta’nın Tibet geleneklerindeki bir diğer adı Şambala’dır (Shambalah).

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1110
favori
like
share