Erkekte hastalık olarak kabul edilmeyen androgenetik alopesi,kadınlarda psikolojik olarak yarattığı büyük stres,ayrıca dahili hastalıkların belirtisi olabilme ihtimali açısından önemli bir sorun olarak kabul edilir.

Kan androjen seviyeleri hastalarda genel olarak normaldir. Kandaki androjen yüksekliği (hiperandrojenemi) belirginse,androjen üreten tümör yönünden araştırılması uygundur. Yumurtalıklar (overler) ve böbreküstü bezler kadınlarda androjen üreten organlardandır. Androgenetik alopesi polikistik over sendromu gibi hiperandrojenemin diğer belirtilerinin izlendiği tablolarda sık görülmekte. Endokrinolojik bozukluklar (hormonal) yada androjen üreten tümörler androgenetik alopesi bulunan kadınlar üzerinde risk yaratır.

Androgenetik alopesi kadınlarda erkeklere oranla daha geç yaşlarda başlar. Kadınlardaki dökülme genel olarak diffüz (tüm saçlı deriyi kapsayan) dökülme gerçekleşir. Saçlı bölgenin tamamındaki saçlar incelir veya seyrekleşir. Yine erkeklere göre terminal kıllarda minyatürizasyon daha az gerçekleşir. Tam saç dökülmesiyle bu sebeple az karşılaşılır. Ancak bazı özel durumlarda (menapoz sonrası,androjenlerin kanda belirgin olarak yükseldiği durumlarda) kadınlarda da alın ve tepede açılma görülebilir.

Ön saç çizgisi genel olarak kadınlarda korunur. Kadınlardaki saç dökülmesinin şekli ve derecesi Ludwig sınıflaması ile anlaşılmaktadır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 427
favori
like
share