Trekking nedir - Trekking nasıl yapılır
Özellikle şehrin havasız ve gürültülü ortamından uzaklaşmak isteyenlerin günübirlik de olsa deşarj olmalarını sağlayan trekking, doğayla başbaşa olmak ve engebeli arazilerde efor sarfederek rahatlamak isteyenlerin bir numaralı tercihi!

İhtiyacınız olan malzemeler
Özellikle günübirlik turlarda olayı abartıp, yanınıza asla ihtiyacınız olmayacak dağ malzemelerini almaya kakmayın. Bu yükünüzü ağırlatıp daha fazla efor sarfetmekten başka bir işe yaramaz. Sadece, ayağınızın rahat edebileceği ayakkabı, (mümkünse bileklerinizi de kavrayan ve bol ya da sıkı olmayan su geçirmez bir bot) rahat edebileceğiniz pantolan ya da eşofman, yağmurluk ve yedek kıyafet, yeter de artar bile!

Ancak konaklamalı turlarda iş değişir. Bütün bu malzemelerin yanısıra, yanınızda çakı, yağmurluk, mevsime göre giyilecek yedek kıyafet, bardak ve kullanmanız gereken ilaçlarınızı bulundurmanız gerekiyor. Gezi iki günlük ise yanınızda çadır, uyku tulumu, matara bulundurmanız gerekiyor.

Rehbersiz yola çıkmayın
Türkiye, trekking açısından son derece uygun bir zemine sahip, ancak önemli bir dezavantaj söz konusu. Dağcılığın ve uzun yürüyüş yapanların en önemli ihtiyaçlarından biri olan detaylı haritaların satışı ülkemizde satılması yasak! Bu nedenle birçok trekking’ci kendi yaptıkları krokilerle yola çıkıyorlar. Kısaca, yürümeye karar verdiğinizde mutlaka yanınızda rehberberlik hizmetlerinin olduğu bir ekiple yola çıkmanızda yarar var.

Trekking yapılacağınız yerler
İstanbul il sınırı yürüyüş açısından oldukça zengin bir yapıya sahip. İstanbul’dan en çok üç saat uzaklıkta bulunan Bursa, Yalova, İzmit, Sapanca, Adapazarı civarı bu spora oldukça müsait dere yatakları ve ormanlık alanlarla çevrili. Erikli, Çalderesi, Nüzhetiye Şelalesi, İlimbey Yaylası bu yürüyüş parkurlarından sadece birkaçı. Aygırderesi ve Çalderesi en zorlu parkurlardan, bunun yanında İlimbey Yaylası’nda ya da Sülüklü Göl çevresinde çok rahat yürüyüşler yapmak mümkün.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 408
favori
like
share