Kilis'te yeni mahsul fıstık tezgâhtaki yerini aldı. Kilosu 8-10 TL arasında değişen ben fıstık görücüye çıktı. Kilis’in ve bölgenin simgelerinden biri olan yaş ben fıstığın insan sağlığı için çok önemli faydaları

olduğu biliniyor. Özellikle antepfıstığının damar tıkanıklığını önlediği ve kolesterolü düşürdüğü yapılan bilimsel deneyler sonucu kanıtlandı. Bu nedenle bol bol fıstık tüketilmesi öneriliyor.

Ayrıca antepfıstığı; yağ, protein ve karbonhidrat içeriği yüksek kalorili bir enerji kaynağı olması ve yüksek düzeyde a ve b vitaminleri içerdiğinden insan sağlığı üzerinde büyük faydalar sağlıyor.
Antepfıstığının, kalsiyum fosfor demir gibi insan vücudunun gereksinimi olan mineralleri içerdiği belirtilerek, uzmanlar tarafından günde 80 adet ile 100 adet tüketilmesi öneriliyor.
Yılın ilk ürünleri olan ben fıstık tezgâhta yerini alırken, yaş ben fıstığı tatmak isteyen Kilisliler ise yaş ben fıstığını kilo kilo tüketiyor.
Fıstık satıcıları, yeni mahsul yaş ben fıstığın çıktığını belirterek, yılın ilk ürünü olan ben fıstığın kilosunu 8-10 liradan sattıklarını söyledi. Müşterilerin fıstığa ilgilerinin yoğun olduğunu belirten satıcılar, "Satışlardan oldukça memnunuz. Yılın ilk ürünü olan ben fıstık büyük rağbet görüyor. Özellikle yurt dışından gelen gurbetçiler ve diğer illerden gelen yerli turistler ben fıstığı kilolarla alıp, hediye olarak da götürüyorlar" dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 453
favori
like
share