[FONT="Arial Narrow"]Doğa Güzellikleri

Kore'de 20 tane Ulusal Park bulunmaktadır. Bu parklar oldukça geniş bir alan yayılmakta ve içerisinde nehirler* dağlar* eski yapılar* tapınaklar barındırmaktadır.

Bu parklarda macera severler için çok güzel yürüyüş ve tırmanma parkurları içerir. Bazı parklarda ekolojik dengenin bozulmaması için birtakım kısıtlamalar mevcuttur. Bu parklara giriş ücreti 1000 won-2500 won (1.500.000-3.500.000 TL.) arasında değişmektedir.

Jirisan Ulusal Parkı

Jirisan Dağı Jejudo'dan sonra ülkenin en yüksek ikinci noktasıdır. Çok geniş bir alana yayılmış olan parkın en yüksek noktası 1915 m yüksekliğindedir ve Cheonwangbong'da bulunur. Çok yüksek ve çok güzel manzaraların olduğu parkta yüksek noktalara deneyim ve uygun araç gereçleri olmayan kişilerin tırmanmamalarına izin verilmemektedir..

Doruk noktasını kaplayan bulutlar ve el değmemiş ormanları ve akarsularıyla Jirisam görkemli bir doğa güzelliği sunmaktadır. Ayrıca dağın yamaçlarında* Hwaeomsa* Cheoneunsa ve Ssanggyesa tapınakları ve daha birçok tarihi yapının bulunmaktadır.

Gyeongju Ulusal Parkı

Gyeongju* Şilla Krallığına yaklaşık 1000 yıl başkentlik yapmış birçok tarihi binayı ve insan eliyle yapılmış eseri barındıran bir vadidir. Şilla krallığı zamanında özellikle 670'li yıllarda şehir dünyanın önemli kültür merkezlerinde biri olma yolunda hızla gelişmiştir. Bu bölgeye sahip olduğu tarihi eserler ve hazinelerden dolayı "duvarları olmayan müze" adı verilmiştir.

Ayrıca doğa güzellikleriyle de ülkenin önemli parklarından biridir.

Gyeryongsan Ulusal Parkı

Bu dağ sıralarının horoz başlı ejderhaya benzemesinden dolayı bu isimle anılmaktadır. Çok uzun süredir Şamanizm'in merkezi olarak biline bu park Daejon ilinin hemen batısındadır.

Bu park önemli iki tapınağa ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan ilki sonbaharda sararan yapraklarla harika bir görünüme sahip olan Gaspa tapınağı* diğeri ise dağın doğu yamacında yapılmış olan Donghaksa tapınağıdır.

Hallyeo Ulusal Parkı

Tek deniz parkı olan Hallyeo Denizcilik Ulusal Parkı daha çok Hallyeosudo Su yolu olarak bilinir. Yaklaşık 100 km uzunluğundaki bu su yolu Geojedo adasından* Busan'ın güneydoğusundaki Yeosu'nun güneyine kadar olan alanı kaplar.

Bu park yaklaşık 400 ada ve adacık ile küçük kayalıklardan oluşmaktadır* oldukça düzensiz olan sahil yapısı* bir deniz gezisiyle görülmeye değer kaya formasyonları ve mağaralar oluşturmaktadır.

Bölgenin önemli bir değeri de tarihi açıdan bulunmaktadır. Kore'nin ünlü Amirali Yi Sun-Sin 16. yüzyılda Japonlarla yapmış olduğu deniz savaşlarını bu bölgede yapmıştır. Amiral bu savaşlarda ilk kez demir zırh ile kaplı gemileri "kaplumbağa gemi" (geobukseon) bu savaşlarda Japon gemilerine karşı kullanmış ve başarılarıyla Kore tarihinde önemli bir yer edinmiştir.

Seoraksan Ulusal Parkı

Yaklaşık 345 km2'lik bir alana sahip olan bu park verimli yeşil vadileriyle* granitten oluşmuş dağ doruklarıyla* görkemli şelalelerle* tapınaklarıyla ve sıcak su kaynaklarıyla meşhurdur. Burada bulunan Seorak-dong tatil köyünde pansiyonlar* oteller* kamp alanları* dükkanlar* irili-ufaklı parklar ve halka açık birçok mekan bulunmaktadır.

Başka bir önemli ve ilgi çekici yer Biseondae kayalığıdır. Burası düz bir kayalıktır ve Korelilerin inanışına göre melek cennete buradan yükselmiştir.

Ulusal parkta ayrıca sindirim hastalıklarına iyi gelen Osaek Su pınarı vardır.

Songnisan Ulusal Parkı

Daejon'un kuzeybatısında yer alan bu park* Kore yarımadasının ortasında turistlerin en çok rağbet gösterdikleri yerde bulunur.

Kayıtlara göre parkta bulunan Beopjusa Tapınağı 553 yılında yapılmış ve yaklaşık 3000 keşiş barındırmıştır. Ayrıca tapınağın yanında yerden 33 metre yüksekliğe ulaşan Maitreya Buda heykeli yer almaktadır.


Hallasan Ulusal Parkı

Jejudo adasında bulunan* ülkenin en yüksek noktası olan Hallasan dağı 1950m yüksekliğindedir ve birçok bitki çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. Dağın tepesinde de bir krater gölü bulunmaktadır. Dağın kenarında oldukça verimli topraklar* ormanlar* güzel villalar ve adanın çevresini kaplayan harika kumsallar bulunmaktadır. Dağa çıkan 1100 yolu ziyaretçiler için eşi bulunmaz güzellikler sergilemektedir. Dağın karlı tepesi ve bu tepeyi kuşatmış olan bulut adanın her yerinden görülmektedir.


Gayasan Ulusal Parkı

Gayasan Dağları (1614 m) tarihi yerleri ve doğa güzellikleriyle oldukça ünlü bir yerdir. Burada bulunan Haeinsa tapınağı* Yangmun Şelaleleri ve Hangnyudong vadisi sonbaharda görülmeye değer güzellikler oluşturmaktadır.

Haeinsa Tapınağı Kore'de en çok bilinen tapınaktır. Oldukça önemli sanatsal eserlerin bulunduğu bu bölgede 90 yapı vardır. Haeinsa tapınağında 1251 yılında tamamlanan yaklaşık 80.000 tahta kalıp bulunmaktadır. Moğol işgaline karşı Buda'dan yardım istemek için yazılmış bu tarihi kalıplar 1995 yılında UNESCO tarafından korunması gereken Dünya Mirası Listesine alınmıştır.

Naejangsan Ulusal Parkı

Sonbaharda kırmızıya boyanan Akçaağaçlarıyla meşhur parkın ortasında Naejangsan tapınağı ve bunu çevreleyen Naejangsan dağları (763m) bulunmaktadır. Parkın diğer bir önemli noktası ilk baharda kiraz ağaçlarının çiçek açmasıyla muhteşem bir manzaraya bürünen Baegyangsa Tapınağı ve onu çevreleyen Baegyangsa dağlarıdır. (741m)

Deogyusan Ulusal Parkı

Bölgede bulunan Deogyusan Dağlarının (1614m) güzelliği Muju Gucheondong vadisindeki 33 farklı akarsuyla daha da artmaktadır. Ayrıca bölgede bulunan Mutu kayak merkezi de burayı tatilciler için oldukça çekici bir hale getirmektedir.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1075
favori
like
share