Formula 1'de 2004'ten bu yana tam 10 takım el değiştirdi !.. Son olarak Minardi'nin sahibi ve F1'in renkli isimlerinden Paul Stoddart takımını Red Bull'a sattı !.. Bunun kaçınılmaz bir son olduğuna değinen Stoddart ezildiklerinin altını çizdi !..Red Bull'un Avusturyalı bilyoner sahibi Dietrich Mateschitz, Paul Stoddart'ın takımı Minardi'yi satın aldı !..

Red Bull ve Minardi'den yapılan açıklamada taraflar arasında varılan anlaşmanın ardından Minardi Formula 1 takımının tüm şirket hisseleri 1 Kasım'dan itibaren Red Bull GmbH'a devrolacak dendi !.. Bu alış verişin ardından Red Bull 2006 sezonundan itibaren Formula 1'de 2 takımla yer alacak !..

Minardi'nin İtalya, Faenza'da yer alan merkez öfisi olduğu yerde kalacak ve Minardi çalışanları görevlerine aynen devam edecek !..

Red Bull takımı ilk olarak Jaguar'ı Ford'dan satın alarak Formula 1'e adım atmıştı !.. İrlandalı Eddie Jordan'ın kurduğu Jordan'da bu alış verişin ardından Rusya doğumlu Kanadalı bilyoner Alex Shnaider'a satılmıştı !.. Jordan takımının yeni sezondaki adı "Midland" olacak !..

Peter Sauber'in İsveç doğumlu markası ise Alman devi BMW'nin bünyesine katılmıştı !..

1985'den beri Formula'da yer alan Minardi ismi de böylece tarihe gömülecek diğer isimler arasına katıldı !..

Stoddart konu ile ilgili açıklamasında özel ve küçük takımların devler tarafından ezilmekten bir tülü kurtulamadığını ve bu konunun kimse tarafından bir çözüme ulaştırılmadığını belirtti !.. Bu alış verişin Formula 1'de bir çok şeyi değiştireceğine değinen Stoddart bu bir devrin kapanmasıdır dedi ve garajdan ayrılacak olmanın ne kadar üzücü olduğuna değindi !.. Bir çok küçük takımın satılmak zorunda olduğunu söyleyen Stoddart kendi arabalarını yapamamanın ve şasilerini üretememenin zorlukları altında kaldıklarını ve bu durumun takımların sonunu getirdiğini belirtti !..

Formula 1'e tamamen veda edip etmediği sorulduğunda ise buna henüz karar veremediğini söyleyen Stoddart burayı ve atmosferi çok özleyeceğini şimdiden fark ettiğini ve Çin GP'sinin ardından vereceği veda partisinin ardından bu konuyu düşüneceğini ama bir gün çok daha kuvvetli bir şekilde geri dönmek istedeğini söyleyerek noktayı koymadığının altını çizdi !..

Red Bull ve Minardi arasında yapılan alış verişin detayları açıklanmazken Avusturya basını Red Bull'un bilyoner sahibi Dietrich Mateschitz'ın Paul Stoddart'a ilk etapta yaklaşık 50 milyon dolar ödeyeceği belirtildi !..

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 429
favori
like
share
akilles Tarih: 11.09.2005 14:51
[COLOR=chocolate]bu işteiyi para var yaw.Bizde bir el atsak mı ne?