Biranın Zararları

Biranın Zararları
TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl, ''Özellikle birayı çok masum bir içecek olarak gösteriyorlar. Biranın, ihtiva ettiği kobalt nedeniyle kalp için ciddi toksiditesi var'' dedi.

Erdöl, bir toplantıya katılmak üzere geldiği Bursa'da,tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alan kalp damar hastalıklarının önlenmesi için sigara, uyuşturucu ve alkolle mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Alkolün, kalp kasını direkt etkileyen toksik bir madde olduğunu ifade eden Erdöl, ''Özellikle birayı çok masum bir içecek olarak gösteriyorlar. Biranın, ihtiva ettiği kobalt nedeniyle kalp için çok ciddi toksiditesi, zararı var. Bir kere alkol olmasının zararının yanısıra kobalt ihtiva etmesinden dolayı daha da zararlı. Dolayısıyla gençler 'bira zararsızdır' düşüncesiyle kesinlikle bu şekilde davranmamalılar'' diye konuştu.

Erdöl, kırmızı şarabın kalp için iyi olduğunun söylendiğini de hatırlatarak, şunları kaydetti:

''Bunun kalp hastalıkları mantığıyla alakası yok. Bu, muhtemelen bazı kırmızı şarap üreticilerinin promosyon amaçlı sözlerinden başka birşey değildir. Bilimsel dergilerde de maalesef bunları görüyoruz, ama şunu hiç kimse izah edemiyor; kırmızı şarap kalbe iyiyse, beyaz

şarap niye değil? Beyazdan kırmızının farkı ne? İkisi de aynı alkolü ihtiva ediyor. Bu meyveyle, meyvenin kendisiyle alakalı birşey. Üzümden yapıldığı için. Herhangi bir üzüm, kuru üzüm, kara üzüm, elma, onlar da kalp için faydalı şeyler. Alkol olduğundan, şarap olduğundan dolayı değil, meyve özü olduğundan kaynaklanan bir düşüncedir. Onun için bunlara çok prim vermemek gerek. Bunlar, kişileri alıştırabilmek içindir.''

Hergün bir kadeh içkinin yararı bulunmadığını, ancak alkolik olunabileceğini anlatan Erdöl, şunları kaydetti:

''Her gün bir duble alkol alayım derseniz, onun yerine bir küçük aspirin ondan bin kat daha iyidir. Her gün bir duble alkol almanın getireceği kronik alkolizmin zararlarını, gerek karaciğere gerek kalbe gerek damarlara gerek beyne yapacağı zararları telafi etmek çok zor. Dolayısıyla bunu o meyanda görmemek lazım. Kalp sağlığı bakımından, sigarayı da uyuşturucuyu da alkolü de zararlı buluyorum.'' şeklinde konuşmaktadır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4629
favori
like
share
lordmaster Tarih: 14.08.2009 16:32
[COLOR="Pink"]iyi
KaRaKıZ Tarih: 14.08.2009 16:31
ewet:173:
lordmaster Tarih: 14.08.2009 16:29
[COLOR="Pink"]mutLumusun :5:
KaRaKıZ Tarih: 14.08.2009 16:24
bende göbek yo90 60 90 ım :10:
lordmaster Tarih: 14.08.2009 16:17
[COLOR="Pink"]ßayanLarda qöbeği hiç Sevmem aiyyyy midem buLandı
KaRaKıZ Tarih: 14.08.2009 16:10
bende sadece göbek yapıyor