Artvin 37. Arhavi Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali

Artvin'in Arhavi İlçe merkezindeki Atatürk Anıtı önünde başlayan törene, AK Parti Artvin Milletvekili Ertekin Çolak, Arhavi Kaymakamı Bülent Bayraktar, Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, eski Arhavi Kaymakamı Erol Ertuğrul, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı'na çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından törene katılanlar, Trabzon Belediyesi bandosu eşliğinde Sahil Caddesi'nden Cumhuriyet Meydanı'ndaki festival alanına kadar kortej yürüyüşü yaptı.

Burada, Gürcistan, KKTC ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen halk oyunları ekipleri gösteri sundu.

Mehmet Nafiz Günal İlköğretim Okulu halk oyunları ekibinin tulum eşliğinde oynadığı horona, milletvekili Çolak, kaymakam Bayraktar, belediye başkanı Hekimoğlu, sinema ve tiyatro sanatçısı Hakan Bilgin ile manken Eylem Şenkal da eşlik etti. Hekimoğlu, denizin mavisi ve doğanın yeşili ile sevgiyi ve dostluğu bu festivalle birleştirdiklerini belirtti.

Başkan Hekimoğlu, "Festivalde eğlenmenin yanı sıra yerel kültürümüzle uluslararası kültürü kaynaştırmaya çalışıyoruz. 37'ncisini düzenlediğimiz festivalle çıtayı daha da yukarıya taşımayı hedefliyoruz. Bu yıl da tüm Arhavililer el ele vererek, tüm güzellikleri Türkiye'ye göstereceğiz." diye konuştu.

Festival kapsamında dün yamaç paraşütü gösterileri, karma sergi açılışı, bisiklet yarışı yapıldı, konserler verildi.

17 Ağustos'ta sona erecek festival kapsamında bugün ise bilek güreşi, halat çekme, hamsili ekmek ve laz böreği yapma, aykırı hızarla odun kesme, dik hızarla tahta biçme, fındık ayıklama, dibekle mısır ayıklama yarışmaları yapılacak. ARTVİN AA

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 475
favori
like
share