Mesleğinizi icra ediyorsunuz yüzlerce insanla muhatapsınız kimin doğru kimin yalan söylediğini nasıl anlayacaksınız ? Ajanların boy gösterdiği filmlerde gerçeği söyletmek için farklı yollar denenir. Ajan konuşturmak istediği kişinin başına silah dayar ya da ona yakınlaşarak ağzından laf almaya çalışır. Ama günlük hayatta hepinizin bildiği gibi bunları yapmak mümkün değil. Peki mesleğinizi icra ederken, karşınızdaki kişinin doğruyu söylediğinden nasıl emin olabilirsiniz?

1- Tutarsızlık
Eğer birinin yalan söylediğini anlamak istiyorsan yaptıkları ile anlattıkları arasında tutarsızlık olup olmadığına bakabilirsin.

2- En ummadığı soruyu sor
Yalan söyleyen insanların her zaman iyi bir hikayesi vardır ve sizin ne sorabileceğinizi bilerek yanıt verirler. İnternetteki web yalanlarını yakalamak için yalan söylediğiniz kişiyi iyice izleyin. En umulmadık bir anda hazır olmadıkları bir konuda bir soru yöneltin3- Davranışlarını değerlendir
Yalanın en önemli göstergelerinden biri davranışlardaki değişiliktir. Genel olarak heyecanlı olan biri sakinse veya sakin biri heyecanlıysa dikkat edin farklı birşeyler oluyor demektir.

4- Duygulardaki samimiyetsizlik
Çoğu insan sahte gülümseyemez. Zamanlama hatası vardır ve normal gülümsemeden çok daha uzun sürer veya diğer davranışlarla karışır. Bazen kızgın yüzle, gülümseme iç içedir. Dudaklar doğal gülümsemeden daha küçük ve daha cansızdır.

5- İçten gelen tepkilere dikkat
İnsanlar genellikle yalanlarını geçiştirirken şöyle der; "İçten gelen bir tepki veya kadına, erkeğe özgü bir sezgi" ama bu doğru duyguların sapmasından başka bir şey değildir. İçgüdüler yalanların açıklamasında inandırıcı değildir.

6- Çok küçük hareketleri izle
Çok küçük hareketler, mimikler ifadelerin ön açıklamasıdır. Genellikle ikinci dakikanın 25. sn civarında bir gizli duyguyu anlatır. Yani bir kişi çok çok mutlu görünüyorsa, gerçekte bazı şeyler için üzülüyor olabilir. Gerçek duygusunun anlaşılmasından duyduğu korku bir an için yüzünde belirir. Gizlenen korku, mutsuzluk, kızgınlık, kıskançlık her neyse bir göz kırpması anı kadar kısa sürede yüze yansır. Bunu yakalamak büyük bir hünerdir. Yapılan araştırmalarda hemen hemen katılanların % 99'u bu mikro mimikleri, işaretleri göremedi fakat bu bir saatten daha kısa zamanda öğrenilebilir. Mikro hareketler sebebi söylemez. Sadece gizlenen bir duygu olduğunu gösterir.

7- İnkar etme
Yalan söyleyen kişinin hareketleri, söyledikleri, ses tonu, mimikleri birbirini tutmaz. İnkarı gösteren bazı davranışlar vardır.

8- Endişe veya tedirginlik
Karşınızdaki konuşurken gözlerinize bakamıyorsa ve bu onun her zaman ki hali değilse yalan söylediğinden şüphelenebilirsiniz. Uzağa bakıyor, terliyor ve tedirgin, endişeli bakıyorlarsa hiçbirşey normal değildir.

9- Çok çok fazla detaycılık
Eğer birisine "Nerede kaldın?" diye sorduğunuzda karşınızdaki "Markete gittim ve yumurta, süt, şeker almam gerekiyordu ve bir köpeğe çarptığım için çok yavaş gitmek zorunda kaldım" gibi detaylı olarak birşeyler anlatıyorsa yalan söylediğinden şüphelenebilirsiniz. Çok fazla detay, onları içinde bulundukları durumdan kurtulmak için düşünülen bütünlük içeren bir yalan olabilir.

10- Gerçeği görmemezlikten gelme
Birisine gerçeği anlatmak yalan söylemekten daha fazla kabul edilir. Herkesin bildiği bir şeyin arkasına sığınarak yalan söylenebilir. Böylece insanların kafası karışır ve söylenilenin doğru olabileceği düşünülür.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 839
favori
like
share
pandispanya Tarih: 19.09.2009 02:07
güzel konu teşekkürler..
gülfin Tarih: 19.09.2009 01:54
şimdi bu konuda kendime daha çok güveniyorum
teşekkürler
yasaronur Tarih: 18.09.2009 15:36
Teşekkürler Güzel Konu
alchemist_metal Tarih: 18.09.2009 13:46
yalancılıgı meslek edinmiş kişileri nasıl anlıcaz peki..adam dogrudan daha dogru söylüyo yalanı:18:
KaRaKıZ Tarih: 18.09.2009 09:28
bazen yalan oldunu anlayamıyorsun okadar kişileştirmişlerki
Nerqish Tarih: 17.09.2009 16:51
[COLOR="SlateGray"]Yalan olan yerde dogruluk kalmaz tesekkurler hayatim.
rtyu Tarih: 17.09.2009 09:37
gerçekten doğru baktık hiç biri olmazsa yalancı profesyonelse ata sözü var yalancının mumu yatsıya kadar yanar yatsıyı bekleyin:78::72:
ardaleyna Tarih: 17.09.2009 02:40
gerçekten doğru teşekkürler
bradd Tarih: 28.08.2009 08:00
bunları öğretmişlerdi paylaşım için tşkler