Piri Reis Üniversitesi - Piri Reis Üniversitesi Tanıtımı - Piri Reis Üniversitesi OlanaklarıDenizcilik Camiasının IMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) önderliğinde başlattığı DENİZCİLİK EĞİTİMİNDE ATILIM girişimleri Ocak 1993 tarihinde TÜRK DENİZ EĞİTİM VAKFI (TÜDEV) in kuruluşu ile başlamıştır.TÜDEV önce özellikle Türkiyede Denizcilik eğitimi veren başta İTÜ Denizcilik Fakültesi, 9 Eylül Üniversitesi, KTÜ gibi Yükseköğrenim kurumları olmak üzere tüm Öğrenim Kurumlarına yardımcı olmak; sonra kendi Denizcilik Eğitim Merkezini kurmak; daha sonra da Küresel Anlamda bir Dünya Denizcilik Üniversitesi kurmak misyonu ile çalışmalarına başlamış ve bu doğrultuda hedeflerine teker teker ulaştıktan sonra en sonunda 8 Şubat 2008 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak Tüzel Kişilik kazanmış bulunan T.C. PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİNİ kurmuş; Türk ve Dünya Denizciliğine kazandırmıştır.


Sevgili Öğrenciler;

Sizleri T.C. PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ adına ; 2009/2010 Eğitim/Öğretim Yılında Öğretime başlıyacağı Mühendislik Fakültesi ve Denizcilik Yüksek Okulu ile ATATÜRK İLKE ve İNKILAPLARI,Türk Denizciliğinin Örf,Adet,Ananeleri doğrultusunda,tüm Dünya Denizlerinde Şanlı Bayrağımızı gururla dalgalandırmaya; Dünya Denizcilik platformlarında Türk Denizciliğini layıkı ile temsil edecek ulusal/uluslararası saygın,akredite bir Eğitime davet ederek sizler için, büyük bir özen ve heyecanla ÇOK ÖZEL ve AYRICALIKLI BİR GELECEK hazırlamakta olduğumuzu bildirmek isterim.

Denizcilik Sektörünün ÇEŞİTLİ,CAZİP BURS İMKANLARI ve Ulusal/Uluslararası Denizcilik Sektöründe İŞ GARANTİSİ ile yola çıkarak BİR İLKİ gerçekleştirmekte olan T.C. PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ ; 2009/2010 Eğitim / Öğretim Yılında tüm Üniversite Adaylarını Üniversitemizin İLK MEZUNLARI olup, TÜRK DENİZCİLİK TARİHİNE ADLARINI YAZDIRMA ONURUNU ve AYRICALIĞINI KAZANMAYA davet etmektedir.

Denizcilik Camiasının IMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) önderliğinde başlattığı DENİZCİLİK EĞİTİMİNDE ATILIM girişimleri Ocak 1993 tarihinde TÜRK DENİZ EĞİTİM VAKFI (TÜDEV) in kuruluşu ile başlamıştır. TÜDEV önce özellikle Türkiyede Denizcilik eğitimi veren başta İTÜ Denizcilik Fakültesi,9 Eylül Üniversitesi,KTÜ gibi Yükseköğrenim kuruluşları olmak üzere tüm Öğrenim Kuruluşlarına yardımcı olmak;sonra kendi Denizcilik Eğitim Merkezini kurmak;daha sonra da Küresel Anlamda bir Dünya Denizcilik Üniversitesi kurmak misyonu ile çalışmalarına başlamış ve bu doğrultuda hedeflerine teker teker ulaştıktan sonra en sonunda 8 Şubat 2008 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak Tüzel Kişilik kazanmış bulunan T.C. PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİNİ kurmuş ; Türk ve Dünya Denizciliğine kazandırmıştır.

T.C.PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ nin VİZYON ( ÖZGÖRÜŞÜ) ; Dünya kalitesi ve standartlarında eğitim ve öğretim vermek,araştırma yapmak ve küresl rekabet ortamında;mesleki ve akademik eğitim arasında SİNERJİ yaratmaktır.

T.C. PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ nin MİSYONU (ÖZGÖREVİ) ise ; ATATÜRK İlke ve İnkılapları doğrultusunda, Türk Denizcilik Örf,Adet,Ananeleri çerçevesinde;

Dünya Kalitesi ve Standartlarında eğitim,öğretim vererek,araştırma yaparak 21. Yüzyılın küresel rekabet ortamının gerekli kılacağı meslek ve iletişim becerilerine sahip;

Dünyanın her yerinde çalışabilecek nitelikte , mükemmel eğitilmiş;

Öğrenmeyi öğrenen,özgür düşünebilen,yaratıcı,ekip çalışması yapabilen,girişimci,kendini sürekli olarak geliştirmeyi öğrenmiş,araştırma yetenekleri gelişmiş,

Çağdaş,köklü ve kültürlü,insanı seven ve sayan,
Sosyal sorumluluk ve yurttaşlık bilincine sahip gençler yetiştirilmesi,ayrıca;

Ülkemiz insanına doğrudan katkıda bulunacak ulusal ve uluslararası düzyde projelerin geliştirilmesini;

Çağdaş Eğitim Programlarının uygulanması,bu programları belirli sayıdaki sosyal ,kültürel ve insan bilimleri programları ile desteklenmesi ve açtığı her programı ÖRNEK alınan bir üniversite olunmasını HEDEFLEMEKTEDİR.

T.C. PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ;

1. FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ

- Temel Bilimler Bölümü

- İngilizce Hazırlık Bölümü

2. İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

- İşletme Bölümü

- Ekonomi Bölümü

- Uluslararası İlişkiler Bölümü

3. MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

- Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği Bölümü

- Makina Mühendisliği Bölümü

- Elektronik Mühendisliği Bölümü

- Endüstri Mühendisliği Bölümü

4. DENİZCİLİK YÜKSEKOKULU ( 4 YILLIK)

- Güverte Bölümü

- Gemi Makinaları Bölümü

5. FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

6. SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

Akademik Birimlerinden oluşmaktadır.

T.C. PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ 2009/2010 Öğretim Yılında

Denizcilik Yüksekokulu : Güverte Bölümüne ÖSS Sayısal 1 puanı ile 72 Öğrenci;

Gemi Makinaları Bölümüne ÖSS Sayısal 1 puanı ile 72 Öğrenci;

Mühendislik Fakültesi : Makina Mühendisliği Bölümüne ÖSS Sayısal 2 puanı ile 30 Öğrenci

alarak Eğitime başlıyacaktır.

Fakülteler/ Denizcilik Yüksekokulunda Eğitim Dili %100 İNGİLİZCE dir.Fakülte/Yüksek Okul Eğitiminden önce BİR YIL İNGİLİZCE HAZIRLIK EĞİTİMİ verilecektir. Hazırlık Eğitimini başarı ile tamamlıyan Denizcilik Yüksekokulu Öğrencileri Türk Denizciliğinin Örf,Adet,Ananeleri çerçevesinde ÜNİFORMALI bir eğitime başlarlar.

ÖSYM Sınavlarında Denizcilik Yüksek Okuluna girmeye hak kazanan öğrenciler MÜLAKAT ve BEDEN YETERLİLİĞİ , DENİZCİ olabileceğini gösteren SAĞLIK RAPORU şartlarını sağlıyamazsa, ÖSYM tarafından bir alt tercihine yerleştirilirler.

ÖSS Sınavlarında üstün başarı gösteren öğrencilerden Eğitim Ücreti alınmayacağı gibi Eğitimleri boyunca kendilerine çok cazip miktarlarda Cep Harçlığı verilecektir. Yine Üniversite Sıralama Tercihlerinde Piri Reis Üniversitesi Bölümlerini İLK Sıraya koyan tüm Adaylardan Eğitim Ücreti için Üniversite Mütevelli Heyetinin kararlaştırdığı miktarlarda indirim yapılacaktır. İLK TERCİHLERİ ile Piri Reis Üniversitesine kayıt olan tüm Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi Mezunları için Eğitim Ücretinde ÇOK ÖZEL İNDİRİMLER yapılacaktır.Piri Reis Üniversitesine girdikten sonra eğitimleri boyunca başarı gösteren öğrencilere Denizcilik Camiası tarafından Üniversite Mütevelli Heyeti organizasyonunda ayrıca çok sayıda BURS İMKANI tanınacaktır.

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ 2009/2010 Eğitim Ücretleri ve çeşitli Burs imkanları ile ilgili AYRINTILI BİLGİ için 2009/2010 ÖSYM SINAV KILAVUZUNU inceleyiniz.

T.C. PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ 2009/2010 Eğitim Öğretim Yılında Eğitimine IMEAK Deniz Ticaret Odası mülkiyetinde iken Kurucu Vakfımız TÜDEV tarafından Haziran 2008 tarihinde Üniversitemize devredilen Tuzla,İstasyon Caddesindeki halen TÜDEV Deniz Eğitim Merkezi tarafından kullanılmakta olan 9600m2 kapalı, 3900m2 açık kullanım alanı olan,taban alanı 1680m2 lik 7 katlı binada başlıyacaktır.

IMEAK Deniz Ticaret Odasının madi desteği ile Kurucu Vakfımız TÜDEV tarafından satın alınan ve yine Haziran 2008 tarihinde mülkiyeti PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİne devredilen Tuzla içinde,Marmara Denizi sahilinde olan yaklaşık 30 dönümlük arsa üzerinde KAMPÜS Avan Proje çalışmaları tamamlanmış olup,45,000m2 lik Dünya Standartlarında mükemmel bir kapalı eğitim alanını kapsıyacak olan Kampüse 2 yıl içinde taşınılacak ve diğer tüm Bölümlerimiz burada faaliyete geçecektir.

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ Kampüsüne taşınmadan sonra boşalacak olan 7 katlı mevcut binamızda Güverte,Gemi Makinaları İşletme,Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları,Deniz ve Liman İşletme,Yatçılık ve Yat İşletmeciliği,Sigortacılık,Taşımacılık,Bilgisayar Programcılığı,Otomasyon ve Kontrol,Lojistik,Brokerlik Bölümlerini içerecek 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu ve Piri Reis SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ eğitimlerinin başlatılması planlanmıştır.

Önümüzdeki 10 yıl içinde Fakülteler, 4 Yıllık Denizcilik Yüksek Okulu ve 2 Yıllık Meslek Yüksek Okulu ile 7000 Öğrenci kapasitesi ile Uluslararası Dünya Standartlarında Eğitim verilmesinin hedeflendiği ve planlandığı PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ ne bu yıl girmek ayrıcalığını kazanacak İLK 174 Öğrenci Piri Reis Üniversitesi ilk MEZUN ADAYLARI olarak TÜRK Denizcilik Tarihine Adlarını yazdırma ONUR ve ÖZEL STATÜSÜNE erişeceklerdir.

T.C.PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ Türkiye Yüksek Öğretiminde BİR İLK’İ gerçekleştirerek

PAYLAŞIMCI olacak ve YENİ KAMPÜSÜNDE altyapı,simulatör,Laboratuvar gibi büyük yatırım gerektiren Dünya Standartlarındaki tesislerini sadece kendisi için değil; tüm Türkiyede Denizcilik Eğitimi vermek isteyen diğer Yüksek Öğretim Kuruluşlarının da ayrıca yatırım yapmadan beraberce kullanabilecekleri, ortak lisans,yüksek lisans,doktora programları düzenliyebilecekleri bir kapasitede planlıyarak TÜRKİYE nin DENİZCİLİKte Uluslararası bir Eğitim Merkezini oluşturacak, Denizcilik Müsteşarlığı ve diğer Denizcilik Eğitim Kuruluşları ile birlikte EU projeleri yürüterek Türk Denizcilik Eğitimine hizmette önderlik yapacaktır.

T.C.PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ Türk Denizcilik Sektörünün tam desteği, Uluslararası AB Projeleri ve Akademik bağlantıları, IMO da görev alarak Dünyadaki 164 ülkenin Denizcilik Eğitimine yön vermiş , Dünya Denizcilik Üniversiteleri Birliğini kurmuş YÖNETİCİLERİ ile bütün Dünya Denizcilik Platformlarında şimdiden tanınan,sayılan bir DÜNYA DENİZCİLİK ÜNİVERSİTESİdir.T.C. PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ Dünyanın 5 kıtasından en tanınmış yaklaşık 50 kadar Denizcilik Üniversitesi ile eğitimde işbirliği yapacak,öğrencileri sadece PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ imkanlarından değil,dünyadaki tanınmış her Denizcilik Üniversitesinin Eğitim imkanlarından da yararlanacaktır. PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ,bir Dünya Denizcilik Üniversitesi olarak sadece Uluslararası Üniversitelerle değil,Dünyanın en tanınmış Denizcilik Örgütleri,Klas Kuruluşları,Yabancı Armatör Şirketleri ilede işbirliği içinde bulunacaktır. MEZUNLARINI TÜM DÜNYA DENİZCİLİĞİ TANIYACAKTIR.

Bir Ülkenin tüm Denizcilik Camiasının desteği ile kurularak tüm bölümleri ile Dünya Denizcilik Eğitiminde BİR İLKİ gerçekleştiren T.C.PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ Denizcilik Eğitimi Modeli şimdiden Dünyada çeşitli Uluslararası Denizcilik Kongrelerinden aldığı davetlerle tanıtıldıkça, tüm Dünyada saygınlık gören,Dünya Denizcilik Eğitim Politikalarına Yön vermeye aday, Dünyada LİDER Denizcilik Üniversitesi konumunu zorlamaktadır.

2009/2010 Eğitim Öğretim Yılı Üniversite Adayları

Sevgili Öğrenciler

Sizler çok ama çok şanslısınız.Zira her yıl yeni bir PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ kurulmuyor.Her yıl PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ gibi bir DÜNYA DENİZCİLİK ÜNİVERSİTESİ , bu Üniversitenin mezunları olmaya ADAY 174 Öğrenciye kapılarını açarak Türk Denizcilik tarihine geçme şansını sizlere tanımıyor. Sizler için çok özel ve ayrıcalıklı bir gelecek hazırlayacak olan bu fırsatı GELİN,kendiniz için değerlendirin, LÜTFEN kaçırmayın.

Hepinize Üniversite Giriş Sınavlarında içtenlikle başarılar diliyor,hepinizi 2009/2010 Eğitim Öğretim Yılında T.C. PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİNE bekliyorum.

Görüşmek üzere

Prof.Dr.OSMAN KAMİL SAĞ

REKTÖR

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİMİSYON VE VİZYON


T.C PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ nin VİZYONU ( ÖZGÖRÜŞÜ );

Dünya kalitesi ve standartlarında eğitim ve öğretim vermek, araştırma yapmak ve

küresel rekabet ortamında; mesleki ve akademik eğitim arasında SİNERJİ yaratmaktır.


T.C PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ nin MİSYONU ( ÖZGÖREVİ ) ise ;

“ATATÜRK İlke ve İnkılapları doğrultusunda, Türk Denizcilik Örf,Adet,Ananeleri çerçevesinde;

Dünya Kalitesi ve Standartlarında eğitim, öğretim vererek, araştırma yaparak 21. Yüzyılın

küresel rekabet ortamının gerekli kılacağı meslek ve iletişim becerilerine sahip;

Dünyanın her yerinde çalışabilecek nitelikte, mükemmel eğitilmiş;

Öğrenmeyi öğrenen, özgür düşünebilen, yaratıcı, ekip çalışması yapabilen, girişimci, kendini

sürekli olarak geliştirmeyi öğrenmiş, araştırma yeteneklerini geliştirmiş,

Çağdaş, köklü ve kültürlü, insanı seven ve sayan,

Sosyal sorumluluk ve yurttaşlık bilincine sahip gençler yetiştirilmesi, ayrıca;

Ülkemiz insanına doğrudan katkıda bulunacak ulusal ve uluslararası düzeyde projelerin geliştirilmesini;

Çağdaş Eğitim Programlarının uygulanması, bu programları belirli sayıdaki sosyal,

kültürel ve insan bilimleri programları ile desteklenmesi ve açtığı her program ÖRNEK alınan

bir üniversite olunmasını HEDEFLEMEKTEDİR.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4214
favori
like
share
FreddyKrueger Tarih: 16.08.2009 14:55
Mezun olan öğrencisini 3 bin dolar maaşla iş sahibi yapan üniversitePiri Reis üniversitesinin 174 kişilik kontenjanı doldu

Piri Reis üniversitesinin 174 kişilik kontenjanı doldu
Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Kamil Sağ, üniversitenin 174 kişilik kontenjanının tamamının dolduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Sağ, yaptığı açıklamada, üniversitelerini tercih eden 174 öğrenciden 173’ünün üniversitelerini ilk 3 tercihleri arasında gösterdiklerini kaydetti.
Bunun, üniversitenin ilk yılında büyük bir başarı olduğunu vurgulayan Sağ, “Piri Reis Üniversitesi olarak 174 kişilik kontenjanımızın tamamını doldurup 5 Ekimde eğitime başlayacağız” bilgisini verdi. Sağ, üniversitenin bu büyük başarısına, kendisine öğrenci hedef kitlesi olarak daha önceki yıllarda 4 yıllık denizcilik lisans eğitimi yapan ancak üniversiteye giremeyen Anadolu Denizcilik Meslek Liseleri mezunlarını alarak ulaştığını belirterek, bu yılki öğrencilerin yaklaşık yüzde 33’ünün denizcilik ehliyetli öğrencilerden oluşturulduğunu bildirdi. Üniversitelerinden mezun olanlara aylık en az 3 bin dolarlık iş garantisi verileceğini söyledi.


Kaynak