Fizyogram - Fizyogram Nedir - Fizyogram Hakkında

Fotoğraf makinesi önünde, bir sarkaç ucundaki ışık kaynağını sallanırken çizmiş olduğu ışıklı çizgilerin fotoğrafı Fizyogram adını alır.
Uzun enstantane kullanılan gece çekimlerinde, obtüratör açık kaldığı süre boyunca hareket eden araba ışığı, fener, kıvılcım gibi ışık kaynaklarının iz yapmalarıyla oluşturulurlar. başka bir yöntem olarak sabit ışık kaynağı karşısında makinenin hareket ettirilmesiyle de yapılabilirler. Fizyogram tekniğiyle soyut ve estetik amaçlı fotoğraflar elde edilebileceği gibi bilinçli şekiller ve yazılar da oluşturulabilir.

En başvurulan yöntem fotoğraf makinesinin karşısında bir fener ya da çakmak gibi ışık kaynağıyla havaya çizilecek şekilleri uzun bir pozlamayla kaydetmektir.
Analog makinelerde film maliyeti ve sonuçların hemen görülememesi nedeniyle oldukça tecrübe gerektiren masraflı bir teknikti. Günümüzde dijital fotoğraf makinelerinin yaygınlaşmasıyla, maliyet sorununun kalmaması, daha çok deneme yapılabilmesi ve sonuçların hemen görülerek geliştirilebilmesi sayesinde yapımı oldukça kolaylaşmıştır.
Sabit ışık kaynağı karşısında fotoğraf makinesinin hareket ettirilmesine örnek

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 481
favori
like
share