İmam Nikâhı Nasıl Bozulur soru ve cevaplari

Kur'ân ve sünnete göre boşanma işlemi ancak üç ay içinde tamamlanır. Boşama hakkı kocaya aittir

Soru: Sayın hocam, imam nikâhı hangi şartlarda düşer? (Eyüp önder)

Cevap: Kur'ân ve sünnete göre boşanma işlemi ancak üç ay içinde tamamlanır. Boşama hakkı kocaya aittir. Karısını boşamaya karar vermiş olan kişi, kadın âdetten çıktıktan sonra, iki şahit huzurunda ona yaklaşmadan "Seni boşadım" veya "Boşsun" der. Ona yaklaşmaz. Kadın âdet görür, ikinci temizliğine girince yine "Boşsun" veya "Seni boşadım" der, yaklaşmaz. Kadın bir kez daha âdet görüp üçüncü temizlik süresine girince yine "Boşsun" veya "Seni boşadım" der. Üçüncü temizlik sonuna dek karısına yaklaşmaz. Böylece kadınla bütün nikâh bağları kopmuş olur.

Ama kansına birinci defa "Boşsun" dedikten sonra üç ay içinde bu sözünden dönen veya onu öpen veya onunla cinsel ilişkiye giren kimsenin boşaması geçerli değildir. Yalnız bu adam, üç boşama hakkından birini kaybetmiş olur. Kendisinin iki boşama hakkı daha vardır. Şunu iyi bilmek gerekir ki her boşamada eğer adam üç ay içinde sözünden dönmezse üç ay sonra kadın otomatikman boşanmış olur. Ancak her ay bir boşama vermek üzere üç boşamayı yapmış ise üç aydan sonra artık karısına dönemez. Ancak sadece bir boşama verip üç ay kansına yaklaşmamışsa üç ay sonunda kadın razı olmadıkça ona dönemez. Bu kimsenin tekrar kansına dönmesi için yeni bir nikâh kesmesi ve kadına mehr vermesi gerekir.

Müslümanlık'ta uğursuzluk yoktur
Soru: Sokakta yürürken önüme bazen kara kediler çıkıyor. Bu, batıl inanç mı? Uğursuzluk mu? Aslı nedir? (Gülçin Karabulut)

Cevap: Bu tür düşünceler batıl inançlardır. İslâm'da uğursuzluk yoktur. Kur'ân, kendilerini doğru yola çağıran Hak elçilerini uğursuz sayanlara, "Uğursuzluğunuz sizinle beraberdir. Uğursuzluk kendinizdedir" ifadesiyle bu zanlarını kınamaktadır. Kedi, Allah'ın masum bir yaratığıdır. Renginin kara, beyaz, alacalı olması Allah'ın yaratması sonucudur.

Allah'ın yarattığı biçimi ve rengi neden uğursuz sayalım ki? Kara rengi uğursuz saymak çok yanlıştır. Türk geleneğinde kara renk bir çeşit yiğitlik, mertlik simgesi sayılmıştır. Bu yüzden bazı paşalara "Kara" lakabı verilmiştir. Kara Mustafa Paşa, Kara Murat, Kara Mehmet, Karacaahmet, Karaoğlan gibi... "Bana kara diyen dilber, saçların kara değil mi, ... Gözlerin kara değil mi?" söylemleriyle kara kaşın, kara gözün halk nezdinde ne kadar muteber kabul edildiği anlatılmıştır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 28590
favori
like
share
cakabeg Tarih: 15.07.2012 19:08
dfwim
arhez22 Tarih: 03.03.2011 21:33
ayse1907 arkadaşım sen soruna cvp alabildinmi bayada zamn gecmiş ama bende bu tarz bi soru sordum ama cevp gelmedi
ayse1907 Tarih: 31.10.2010 18:25
çok özur dılerım bnmde acıl bır sorum olacak cevb ını hmen alırmıyımö bılmıyorum...sorum şöle ben eşimin ikinci evliliğim eşim başka bır bayanla dını ve resmı olarak evlı eşimle farklı sehırlerde yasıyoruz telefonda tartıstık ve karsılığında bn eşime benıu bosamasını ıstediğimi söyledım oda önce karsı cıkmasına ragmen telefonda bana 3 kez
arka arkaya boş ol dedi bızım dını nıkahımız sona erıyormu yoksa hala biz allah katında evlımıyız...