Türk Gümrükçülerin 100 Yıllık Serüveni - Mehmet Çardak - Kitap Özet

Kitap Özet

Aslen Suriye Türkmenlerinden olup 1952 yılında Lazkiye'de (Şeren köyü) doğdu. Ankara Maliye Okulu'ndan ve Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden mezun oldu.

1973 yılından itibaren Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü'nde Raportör ve Gümrük Teşkilatı'nda merkezi denetim elemanı olarak görev yaptı. Gümrük Kontrolörlüğü görevi nedeniyle, Türk gümrüklerinde çeşitli incelemeler, araştırmalar ve soruşturmalar yürüttü ve sonuçlandırdı. Gümrük Çarkı'nın işleyişindeki yanlışlıkları tespite; siyasetçi, işadamı ve gümrükçü eksenindeki 'kirli' ilişkileri belgelemeye çalıştı.

Almanya ve Romanya'da geçici görevlerde bulundu.
1980'den itibaren mesleki konulardaki yazıları; Maliye, Gümrük Dünyası, Tahtakale Business Life, Danışman ve Hedef Dergileri'nde ve çeşitli gazetelerde yayımlandı. İlk yapıtı olan"Türkiye'mden Gümrük Manzaraları" Evrim Yayınları tarafından 2008'de yayımlandı. 1999 yılından beri kamu emeklisi olarak; Gümrük Müşaviri, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanı, Yeminli Bilirkişi, Öğretim Görevlisi ve Araştırmacı-Yazar sıfatı ile mesleki ve sosyal-kültürel faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kitap KapakTürk Gümrükçülerin 100 yıllık Serüveni
Mehmet Çardak
Evrim Yayınevi
Baskı Tarihi: Ağustos 2009
ISBN: 9789755031927
Sayfa: 376

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 357
favori
like
share