Haçlı Seferleri - Yakın Doğu Bölgesi - Yakın Doğu Bölgesi Dışındakilere Karşı Haçlı Seferleri

Yakın doğu bölgesi dışındakilere karşı Haçlı seferleri Katolik Kilisesi ve bu kilise hiyerarsisinin kayitsiz sartsiz mutlak gucte oldugu Katoliklerce kabul olan Papalar 11. yuzyil sonunda Yakin Dogu'da Muslumanlara karsi Birinci Hacli Seferi ortaya cikardiktan ve bunlari ta 16. yuzilda Protestantigin ortaya cikmasina kadar devam ettirdikleri donemlerde, Avrupa icinde bu kiliseye dahil olmayanlari elimine etmek icin bir seri silahli mucadeleye de Hacli Seferi adi verilmis ve bu mucadele ve savaslara da dinsel nitelik taniyarak Hacli Seferi kavramlari ve terimleri kullanilmaya baslamistir.

Ren Bölgesindeki Yahudilere karşı hücumlar1250de Fransa'da hazırlanmış bir İncil içindeki resim: Yahudilerin katilamı.
Baltık bölgesi Haçlı seferleri
Wend'lere karşı Haçlı seferleri
Livonyalı'lara karşı Haçlı seferleri
Prusya'lıların Haçlı seferleri
İberik yarımadası Haçlı seferleri
Albigeois Haçlı seferi

Katarlara karşı Haçlı seferi (1209–1229) Katolik Kilisesi ve Papa'nin guney Fransa'da Languedoc bolgesinde yayilmis olan Katar mezhebini ve bu mezhebe inanlari tumulye ortadan kaldirmak icin baslatilan ve 20 yil suren bir seri askeri sefere verilen addir. Bu Hacli Seferine genellikle Fransizlar katilmistir. Cok gecmeden bu dinsel hedefli sefer, guney Fransa'nin kendi ozel lehcesi olan Occitania'yanin siyasal ve kulturel hayatinin onemini ve Ispanyol Aragon etkilerini azaltmak ve bu bolgeyi Fransiz kiralligina guc merkezine baglanmasi siyasi hedeflerine donusmustur.

Papa III. Innocent Protestanligin cikisindan once Papanin otoritesine ve resmi Katolik klisesene karsi gelen Katar mezhebini ortadan kaldirmak icin yaptigi diplomatik girisimler pek az basari sagldiktan sonra ve Papa'nin temsilcisi olan Pierre de Catelneau (olasilikla Katar mezhebinde olan Touluouse Kontu'nun bir ajani tarafindan) olduruldukten sonra III. Innocent (Katalonya ve Aragon'la yakin iliskileri olan) Languedoc bolgesine karsi bir Hacli Seferi ilan etti. Bu sefere katilmayi kabul eden her Fransiz soylusuna buyuk bir alan kaplayan Katar mezhebine bagli olanlarin arazilerinden bir parca verilecegini ilan etti. Ortaya cikan savaslar yaklasik olarak 200.000-1.000.000 kisinin katliamina ve guney Fransa'nin merkezsel Fransa'nin ve soylularinin eline gecmesine neden oldu.

Bu Hacli Seferleri Dominikan Manastir duzeni sisteminin ve Orta Caglar Engezisyon sistemi dinsel adalet sisteminin ortaya cikmasina ve guc kazanmasina sonuc vermistir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 458
favori
like
share