Harran Muharebesi - Harran Muharebesi Hakkında - Tarih Ve Harran Muharebesi

Harran Muharebesi, 7 Mayıs 1104 tarihinde Antakya Prensliği (şimdiki zamanda Türkiye ve Suriye'nin bir parçasını kapsar) ve Urfa Kontluğu (12. yüzyılda Haçlı devletlerinden biri: Antakya'nın kuzey doğusunda) ile Selçuklular arasındaki muharebe. Birinci Haçlı seferi sonucunda yeni kurulan Haçlı devletlerine karşı ilk büyük muharebeydi.

Muharebe

Bourg'lu Baldwin veya Kudus Krali Baldwin II (ölüm:21 ağustos 1131) Edesa'nın 2.nci kontu idi(1100-1118)ve Kudüs'ün Üçüncü kralı( 1118 den ölümüne kadar) 1104 yılında Harran şehrine hücum etti ve kuşattı. Antioch'lu Boemondo (1058-3 Mart 1111) Taranta Prensi ve Antioch prensi Birinci Haçlı seferi liderlerinden biri idi ve Tancred, Galilee Prensi (1072-5 veye 12 Aralık 1112 ) Birinci Haçlı seferi lideri idi, daha sonra Antioch Prensliği vekili ve Galilee prensi oldu bunlar Bourg'lu Baldwin'e destek verdiler. Boemondo ve Tancred ,Baldwin ve Joscelin I; Edesa Kontu (ö.1131) ve ona eşlik eden Antioch Patriği Valence'li Bernard, Kudüs Patriği Pisa'li Daimbert (Pisa başpiskoposu öülm:1107) ve Edesa başpiskoposu Bendikt ile birleşmek için Edessa Antioch dan kuzeye yürüyüşe geçtiler.

Selçuklular, Musul Atabeyi Cekirmish altındakiler, ve Mardin emiri Artuklu Beyliği Sökmen Habur bölgesinde,belkide Ra's aı-'aim de toplandılar. Mayıs 1104 tarihinde Edessa'ya saldırıya geçtiler. Belki Haçlılar'ı başka yöne çekmek için belki de Haçlılar başka yerde meşgulken şehri almak için.

İbn al-Kalansi (Hamza ibn Asad abu Ya'la ibn al-Kalansi: d.1070-18 Mart 1160) 12.nci yüzyılda Şam 'da bir Arap politikacısı ve tarihi olay yazarı) ye göre Tancerd ve Bohemund kuşatma anında Edessa'ya ulaştı. Fakat 1234 tarih vakayyyinamesine göre ,ilk olarak Harran kapısına ulaştı. Her halde Selçuklular Haçlılardan çekiliyor gibi görünerek uzaklaşıyorlardı Haçlılar da onları takip ediyordu. Haçlılar Selçuklular'ı hafif çatışmalarda yeniyorlardı onları güneye kovalamaya devam ediyorlardı. Çağdaş tarihi olaylar yazarı Edessa'lı Mataios, kovalamayı iki günlük olarak rapor ederken , Caen'li Ralph üç gün olarak rapor eder.[1]Cizre doğumlu müslüman tarihçi İbn al-Athir'e göre (Ali ibn al-Athir:1160-1233) Ana muharebe Harran'dan 12 km uzak mesafede meydana geldi. Savaş yeri ile ilgili veri aykırılıklarına rağmen çok tarihçi, Achen'li Albert (veya Aix'li Albert) (İlk Haçlı tarihçisi ve daha sonra Aachen katedrali rahibi )ve Fulcher of Charles ( yaklaşık 1509 yılında doğdu) İlk Haçlı saferi tarihi olay yazarının muharebenin Ar-Raqqah (Harran'a yaklaşık iki gün uzaklıkta) da olduğu tezini kabul ederler. Boemondo ve Tancred Antioch'un sağına kumanda ettiğinde.

Caen'li Ralf, Selçuklular savaş alanına tekrar geri döndüğünde Haçlıların farkında olmadan yakalandığını söyler.O kadarki Baldwin ve Bohemund'un zırhsız savaştılar.

Muharebe süresinde Baldwin'in orduları selçuklular'a saldıran ve öde olandı ve tamamiyle yenildiler. Baldwin ve Joscelin Sökmen tarafından esir alındı. Antioch orduları sadece az bir kayıp vermişti. Ve Edessa'ya kaçabilecekti. Mamafih, Cekirmiş az miktarda bir ganimet aldı. Böylece Baldwin'i Sökmen'ın kampından çaldı. Fidye ödenmesine rağmen Joscelin ve Baldwin 1108 tarihine kadar sırası ile serbest bırakılmadılar.

Anlam ve önemi

Muharebe, Birinci Haçlı seferinin yenilgisinden biri idi. Ve müslümanların yenilmez olduğuna inandırıyordu. Çünkü onlar haçlı seferlerinde hazır görünüyorlardı. Bizans İmparatoru,bu yenilgi ile Antioch 'daki haklarını zorla kabul ettirme avantajını elde etti. Lazkiye ve Kilikya'nın bir kısmını zapt ettti. Ermeni toprakları ayrıca Bizans ve Ermeni lehine ayaklanıyordu.Bu olaylar Bohemund'un Tancred'e Antioch vekilliğini bırakarak asker toplamak için İtalya'ya dönmesine sebep oluyordu.Tyre'li William (1130-1185) Tyre başkiskoposu ve ortaçağın ve Haçlıların tarihi olay yazarı, bundan daha felaketli olan bir savaş görmediğini yazdı. Antioch Prensi, 1119 yılında Balat Muharebesi (veya Ager Sunguinis muharebesi)nde tekrar mahvedildi. Edessa Kontu gerçekte asla iyileşemedi ve hayatta kalamadı 1144 yılına kadar sadece Müslümanların içindeki bölünmeden dolayı.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 411
favori
like
share