Dünyanın En Büyük Çukurları - Dünyanın En Büyük Çukurları Hakkında

Sibirya'nın doğusunda bulunan Udachny Diamond Mine aslen bir elmas madenidir.Bu çukur tam 525 metre derinliğinde ve 1501 m çapındadır.Yeri Google Earth programında şu koordinatlarda bulunabilir: 66°26'06.63" N ve 112°18'58.05" E

Kimberley çukuru ise Güney Afrika'da bulunan bir elmas madenidir.Kimberley'den çıkarılan toprak ağırlığının 22.5 milyon ton olduğu tahmin edilmektedir.Bu çukur tam 1097 metre derinliğindedir.
Utah'ta bulunan Bingham Kanyonu Madeni 1863 yılından beri sürekli üzerinde çalışılan ve sürekli büyüyen bir çukurdur.Şu anda Bingham Kanyon'unun yüksekliği 1 Km'den fazladır.Genişliği ise 4 km civarındadır.Madenin içerisinden bakıldığında topraklar ve kayalar dağ gibi gözüükmektedir.

Diavik çukuru Yellowknife'ın 300 km uzağında bulunan bir elmas madenidir.Diavik Madeni,o denli büyük ve çevreden o denli yalıtılmış durumda ki, bir boeing 737'nin iniş yapabileceği büyüklükteki uçak pistine sahiptir.
Diavik Madeninin çevreleyen sular donduğu zaman madenin görüntüsü dahada etkileyici hale gelir.

Yeryüzündeki aşırı yağışlarda bazen büyük çukurların olmasına neden olabiliyor.Guetemala'da aşırı yağışlar nedeniyle 2007'de meydana gelen çukur bir çok evi yerle bir etti.Oluşan dev çukurda bir çok insan hayatını kaybetmişti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 453
favori
like
share