Kadınlar Erkeklerden Daha Yasal - Serkan Arslan
Bir kadın ağlıyorsa sebebi kendi değildir emin olun…
Anne, kardeş, eş, sevgili…
Ama anlatacağım kadın bir anne, cennet ayaklı bir kadın. İnsan olmak zordur. Taklidini yapansa çoktur. Akşam olmuş evine dönüyordu. Biraz daha fazla kazanmak için geceleri çalışmak zorundaydı. İş bitti, vakit evin yolunu gösteriyordu. Üstünü değişti, fabrikanın o ağır kapısını araladı ve yürümeye başladı gece karanlığında. Şehir çoktan karanlığa teslim olmuştu. Sıcak ve bunaltıcı bir havanın gece yarısında rüzgâra karşı yürüyordu. Adımları sessizliğin verdiği ürpertiyle hızlanmaya başladı. Biraz daha biraz daha hızlı…
Evinin kapınsa geldiğinde ışık hala yanıyordu. Saat gecenin ikisiydi. İçeride kocası arkadaşlarıyla birlikte toplanmış eğleniyordu. Aldırış etmedi, yorgundu çünkü ve kimsesiz. Usulca odasına girdi. Uyumaya çalışıyordu içerideki gürültüye kafa tutarcasına. Yavaş yavaş sesler kesiliverdi. Belki sızmışlardı oracıkta beklide gitmişlerdi. Odanın kapısını yavaşça aralayıp içeriyi süzmeye çalıştı. Kocasını göremiyordu, irkildi. Kocasının arkadaşları aralarında sessizce konuşuyorlardı. Ben… Sen… Kelimelerini duyuverdi. Ne olduğunu anlamak için üstünü giyinip içeriye gitmeye karar verdi. Odadan dışarı çıkmadan önce kocasına sesleniverdi. Sesine karşılık gelmeyince korkusu biraz daha arttı. Hızlı bir hamleyle odanın kapısını açıp kocasının nerde olduğunu yüksek bir sesle sordu. Adamlardan biri alaylı bir tavırla cevap verdi. –dışarı çıktı bebeğim.
Hikâyeyi burada bitireceğim gerisini yazmaktan utanıyorum çünkü. Şimdi diyeceksiniz ki nerden aklına geldi böyle bir şey. Söyleyeyim; gecenler de gazete okurken gözüme çok ilginç bir haber takıldı. Altmış bin kadın sertifika almak için sıraya girmiş. Yani yokluktan kendilerini pazarlamak için devletten izin ister vaziyette bekliyorlar. Ama işin komik yanı bunun için bile yasal bir yol arıyorlar. Şimdi size soruyorum bu ülkede kadınlar erkeklerle eşit midir? Ya da erkekler kadınlar kadar yasal mıdır?
İşi ne olursa olsun esareti yıllardır boyunlarında taşıyan bu toprakların kadınlarına saygılarımla…


Serkan Arslan

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 301
favori
like
share
gülgüzeli Tarih: 23.08.2009 12:10
kadınların erkeklere muhtaçlığı mı desek yoksa acizliğimi bilmiyorum.. geçen yüzyıllara oranla belki insanlık bu yolda önemli derecede ilerledi. ama hala biryerlerde "kadın" 2. sınıf insan muamelesi görüyor. alınıp satılabiliyor. en acı hatta mide bulandırıcı yanı bunu en yakınları tarafından da yapılabilmesi. medyada da bu tür haberler çokca çıkıyor. kanayan yaramız bu. herşeyden önce küçük yaşlardan itibaren kızların hayata karşı gözleri açılmalı ne olursa olsun asla boyun eğmemeli haykırması gereken yerde son nefesine kadar çığlıklarla yardım istemeli. Allah kimseye böyle acı yaşatmasın
Sylar Tarih: 23.08.2009 09:21
Böyle koca olmaz olsun...
aloneman09 Tarih: 23.08.2009 07:39
Toplumumuzun kanayan bir yarasına parmak bastığın için teşekkürler.

Ama asıl kötü olanına ben her gün şahit oluyorum. Adını vermek istemediğim ve görev yapmakta olduğum yerde bu tür işleri yapmak maalesef mübah :19: kabul edilip; sertifikalı çalışanlar da devlet memurluğuna girmiş gibi takdir görmekte.

İşin en üzücü yanı bu mahalleyi idareciler ancak oy zamanında hatırlamakta ve diğer zamanda yakınından bile geçmemekteler.

Öğrencilerime, özellikle son sınıf (8.sınıf) kız öğrencilerime baktıkça onların gözündeki umutsuzluğun içinde boğulur gibi oluyorum. Hepsi de kendini daha şimdiden o berbat duruma hazırlamış gibiler.

Allah onların ve tüm kadınların yardımcısı olsun.