Fener Sineği - Böcek Türleri - Sinek Çeşitleri
FENERSLNKĞİCÎİLLER» (Fulgoridae) ailesi, böceklerin en garip görünüşlülerinden bazılarını içine alır. Türlerinden biri, Amerika'nın tropikal bölgelerine yayılmış fener sineği'dir (Fulgora lanternaria). Bu böceğe kafasının alligator'u andıran garip uzantısı sebebiyle «alligator böceği» ya da «Amerikan fıstığı böceği» de denilir. Bu kafa, görünürde bir işe yaramayan boş ve kabuğumsu bir yapıttır. Bu fener sineği ailenin en gülünç gmrünüşlüsü olduğu gibi en irisidirde .Yaklaşık olarak 7-8 santim uzunlugundadır ve uzunlugunun iki misi kanat açıklığı vardır.
Surinam fener sineği denilen bir başka türün şiş kafasıda bir feneri hatıra getirir. «Avrupa fener sineği» (Pseudophana curopaea), koni biçimli kafa çıkıntısı ve yeşil damarlı, saydam kanatları olan 8-9 santim uzunluğunda bir türdür.
Güney Amerika yerlileri, fener sinekleri'nin ısırdığı kimselerin birkaç saatin içinde öldüğüne inanırlar. Bir tabiat bilgini, ısırığıyle adam öldürdükleri söylenen birkaç fener sineği'ni Peru balta girmemiş ormanlarından yurduna götürmüş, fakat bunları devamlı ellemesine rağmen, ısırılmamıştır. Bununla beraber, fener sinekleri'nîn, ağustos böcekleri gibi güçlü bir gagalarının olduğu ve bununla dalları delerek bitkinin özünü emdikleri de bir gerçektir.
Tropikal Amerika fener sinekleri' nden bazıları, havada sertleşerek böceğin arkasında 5-8 santim uzunluğunda birer uçurtma gibi sürüklenen yoğun ve resinemsi bir madde salgılarlar. Bu ipçiklerin ne ise yaradığı belli değilse de, böceği kovalayan düşmanlarının ağzını doldurması, böylece fener sineği'nin kaçıp kurtulmasına imkân vermeleri bir ihtimaldir

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 763
favori
like
share
experiment67 Tarih: 06.08.2011 09:57