Kokulu Böcek Hakkında - Kokulu Böcek Türleri
ÇİLEĞİMSİ yemişler toplamaya gidenler, «kokulu böcek» leri (Pentatomidae) iyi bilirler, zira böcekler dünyasının bu kokarcaları, böğürtlen çalılarına ve özellikle ağaç çileğine bayılır. Kokulu böceğin iğrenç yağıyle sulandığı yemişi yanılıp ağızlarına atanlar, karşılaşacakları feci tadı uzun zaman unutamaycaklardır.
Kokulu böceğin, toraks'ının alt yüzünde Bulunan iki koku bezi, arka bacaklarının kaidesine yakın açılır. Böcek bir şeyden ürkünce, bezlerinin kapaklarını açar ve bütün çevresini sular. Bu pis kokulu ve pis lezzetli fıskiyenin, kokulu böceği böcek yiyen kuşlarla hayvanlardan koruduğu muhakkaktır. Kokulu böcekler'in birçoğu parlak renkli olduklarına göre, bu parlak renklerin de, bu böceklerin yemlemeyeceğini ihtar eden birer sinyal olmaları muhtemeldir. Kuşlarla başka hayvanlar, birkaç acı tecrübeden sonra parlak renkle pis lezzet arasında bağlantı kurmayı öğrenirler. Bu görüşü destekleyen bir başka husus, başka takımlara giren bazı parlak renkli böceklerin de, rahatsız edilince salgıladıkları pis bir sıvılarının oluşudur. Kokulu böcekler, yarım - kanatlılar'ın kalabalık bir ailesini meydana getirirler. Beş bine yakın türleri vardır. Tropikal kuşaklarda yaşayan bazılarının uzunluğu 37 - 38 milimetreyi bulur.
Kokulu böcekler'in bazıları otçuldurlar: Delici gagalarıyle bitkilerin özünü emerler. Fakat birçoğu çeşitli böceklerle beslenirler. Örneğin tırtıllardan pek hoşlanırlar. Etçil bir kokulu böceğin gagasına saplı tırtıl, kırlarda sık sık görülen manzaralardandır. Böeek rahatsız edilince, pek ender olarak avını terk eder, daha çok, ağzında kocaman bir kemik olan bir köpek gibi sakin sakin oradan uzaklaşır.
Etçil türlerin çoğu «Podisus» grubundandır. Bunlardan bazılarının kafasının arkasındaki kapak, her iki yanda dışarı taşarak birer diken meydana getirir. Özle beslenen türler (Brochymena) enli ve sert yapılıdırlar, renkleri de genellikle kahvemsi veya koyu gridir. Ağaçların gövdelerinin ve dallarının üzerinde bulunur ve kolay kolay göze çarpmazlar. Uzunluğu 12 -13 milimetreyi geçen bazı irice türler, parlak yeşil renklidir. Bunlar çoğunlukla «Acrosternum» grubundandır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1446
favori
like
share
nuri deniz Tarih: 04.05.2010 11:47
İyibir çalışma..teşekkürler..
zeynep18 Tarih: 26.11.2009 09:14
nE GÜZEL YA BEN BUNLARI TOPLASAM MI NE
KaRaKıZ Tarih: 18.08.2009 15:05
ayyy çok güzeL