Mükemmel olmak konusunda kadınlar erkeklere oranla daha saplantılı. Her zaman, her şeyi tam yapmak ve bu konuda başarı sağlamak hastalıklı bir durum.

Yaşamında üstüne aldığı rol gereği kadın, çoğunlukla bin parçaya bölünür. Düşünmek, yetiştirmek, idare etmek gibi gün içinde yapması gereken birçok eylem var. Bütün bu koşuşturmanın içinde, kendine hata yapma şansı tanımayan kadınlar, mükemmel olma hastalığına yakalananlardır.
Mutsuzluk oyununun bana göre bir parçası gibi görünen mükemmeliyetçilik, kadınların kendine zarar vermesinin bir yoludur. Ancak burada ayrımı doğru yapmak gerekir. Yaptığı işi iyi yapmaya çalışan, titiz, dikkatli ve çalışkan bir kadın ile mükemmel hastalığına yakalanmış kadın birbirlerinden farklıdır.
Bu farkı daha iyi anlamak için bir örnek üzerinden gitmekte fayda var. Bayan mükemmel akşam yemeği için hazırladığı dört çeşit yemeğin, her birinde olağanüstü bir tat ve lezzet yakalayamazsa, mesela biraz tuzunu az koyduysa, bu kendini hırpalaması ve mutsuz olması için çok geçerli bir sebep olacaktır. Bu olaydan olumsuz etkilenecek, geceyi kendine, eşine veya çevresindekilere zehir edecektir. Ona göre yemeğin tuzunu az koymak affedilemeyecek bir hatadır. Kendine olabilecek en ağır eleştirileri sıralayabilir. Yaptığını iyi yapmaya çalışan, azimli ve hırslı bir kadın ise, sofraya tuzluk getirerek eksik kalanı tamamlar ve yemeğin keyfini çıkartır. Doğru olan da budur.
Mükemmeliyetçi kadın, genellikle ilişkilerinde başarısız ve mutsuz olur. Sürekli her şeyi doğru ve tam yapma çabası, karşı tarafı kendinden soğutur ve pek çok sorunun oluşmasına sebep olur. İlişkisinde ve yaşamında iyi ve güzel şeyleri gözden kaçıran mükemmeliyetçi kadın, çoğunlukla kusurlara ve hatalara odaklanır. Mutluluk verici her durumu atlar. Bu yüzden evliliği ve ilişkileri çoğunlukla sorunlu olur. Tahmin edersiniz ki, böyle birisi ile yaşamak son derece zordur.
Mükemmellik peşinde koşan kadının kendine olan güveninde de bir sorun vardır. Güvensizlik bir kadının tüm güzelliğini ve cazibesini çalar. Onda var olan en hoş yanların üstünü örter. Dışarıdan bakıldığında dikkat çekici insanların ortak özelliklerini düşünürseniz, özgüven sahibi olmalarının ne derece cazibeli olduğunu da fark edersiniz. Elbette, küstahlık boyutunda bir güven duygusundan bahsetmiyorum.Bu yüzden mükemmeli aramaktan ve yapmaya çalışmaktan vazgeçmelisiniz. İnsan kusurları ve hataları ile var olur. Onlarla birlikte kendini tamamlar. Mükemmeli ararken, kendinizi kaybetmeyin!

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 461
favori
like
share