Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri - Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri Hakkında

Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri (Japonca: 大日本帝国陸軍 - Dai Nippon Teikoku Riku Gun /"Büyük Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri"), (Kyūjitai: 大日本帝國陸軍 veya 日本陸軍 Nippon Rikugun, İngilizce: Imperial Japanese Army: IJA), Japon İmparatorluğu'nun kara kuvvetleri. "Kō Gun" (皇軍 / "İmparator Ordusu") veya "Koku Gun" (国軍 / "Devlet Ordusu") olarak da anılır.

11 Şubat 1868 (resmî olarak 13 Şubat 1871)'den II. Dünya Savaşı'ndaki Japon İmparatorluğu'nun yenilgisinden sonra 1 Aralık 1945'te Kara Kuvvetleri Bakanlığı'nın Birinci Demobilize Bakanlığı (第一復員省 / Baiichi Fukuin Shō) olarak örgütlendirilinceye kadar varlığını sürdürmüştür.

Kuruluş

Edo Bakufu ile yapılan Boshin Savaşı sırasında Toba Fushimi Muharebesi'nin ardında 11 Şubat 1868'de Go Shin Pei (御親兵 / İmparatorluk Muhafız Askeri) olarak kurulmuş ve 13 Şubat 1871'de Saigō Takamori'nin girişimiyle, Satsuma-Han (薩摩藩; piyade taburu x 4, topçu birliği x 4), Chōshū-Han (長州藩; piyade taburu x 3) ve Tosa-Han (土佐藩; piyade taburu x 2, süvari takmı x 2, topçu birliği x 2) askerleriyle tekrar düzenli ordu olarak oluşturulmuştur.
24 Nisan 1872'de Go Shin Pei'nin adı Konoe (近衛 / Yakın Muhafız) olarak değiştirilmiştir. Konoe samuraylardan oluşan bir birlik idi. Fakat hükûmet samurayların yerine bütün vatandaşlara askerlik uygulamayı plalıyordu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 385
favori
like
share