İvami Ginzan Gümüş Madeni - Medenler - Yabancı Madenler

İvami Ginzan (Japonca: 石見銀山 İwami Ginzan), Japonya'nın Honşu adasının Şimane vilayeti'ndeki Oda şehrinde bir gümüş madenidi. 2007'de Dünya Miras Listesi'ne eklenildi

Maden tarihi1526'da, Kamiya Jutei adlı Japon tüccar tarafından geliştirildi. 17. yüzyılının ilk senelerinde, yaklaşık 38 ton ağırlığında gümüş (yani dünyanın gümüş üretimin üçte biri) üreterek, üretim zirvesine ulaştı.
Bu madenin gümüşü çoğunlukla sikke yapımında kullanılırdı. Madenin üzerindeki kontrolü savaş lordları tarafından çok hiddetlice rekabet edildi. Bir tek Tokugawa Shogunate 1600'deki Sekigahara Savaşı'nın sonucu olarak madenin üzerindeki kontrolü kazandığında, bu rekabetler durduruldu. Sonra çitlerle koruma altına alındı ve çam ağaçlarıyla barikat edildi. Kompleksin ortasında Yamabuki Kalesi kuruldu.

19. yüzyılında, madenin gümüş üretim düzeyi düşmeğe başladı çünkü diğer madenlerle ile yarışmağa beceremedi. Bu sebebiyle, kapatıldı.

Miras alanı

Maden şehrinin bazı bölümleri hâla daha iyi bir durumdadır ve Japonya hükümeti, madeni Tarihi Binalar için Özel Koruma Bölgesi olarak görevlendirdi. Hükümet de madeni Dünya Miras Listesi'ne eklenilmesi için arzu ettiler. Bu arzu Temmuz 2007'de kabul edildi[4], hâlbuki ICOMOS tarafından yapılan değerlendirmesine göre, alana ait <<üstün evrensel değer>>e sahip olan hiç birşey bulunmadı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 932
favori
like
share