Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Öğretmenliği - Seyahat İşletmeciliği - Turizm Rehberliği Öğretmenliği
Programın Amacı

Seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği öğretmenliği programının amacı, ortaöğretim okullarında seyahat işletmeciliği ve turist rehberliği konusunda eğitim yapacak öğretmenleri yetiştirmektir

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği öğretmenliği programında temel matematik, hukuk, ekonomi, istatistik, muhasebe turizm işletmeleri ve yönetimi, pazarlama, konaklama tesisleri ve muhasebesi, personel yönetimi, turizm pazarlaması, iş hukuku, Türkiye’nin turizm coğrafyası, halkla ilişkiler gibi dersler verilir.

Ayrıca program boyunca, eğitim psikolojisi, genel öğretim metotları, özel öğretim metotları,ölçme-değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri de okutulur.Gereken Nitelikler

Seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği öğretmeni olmak isteyenlerin sosyal ve matematik bilimlerine ilgili, girişken yaratıcı, ikna yeteneği fazla, düzgün ve akıcı konuşma yeteneği olan, seyahat etmekten hoşlanan kimseler olmaları gerekir.

Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, kendini ve çevresindekileri geliştirme çabasında olma da Seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği öğretmenliği programını bitirenlere “Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği ” unvanı verilir.

Seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği öğretmeni görev yaptığı okulda öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerinin başarılarını değerlendirir ve başarıyı artırıcı önlemler alır, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.

Çalışma Alanları

Seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği öğretmenleri ortaöğretim kurumlarında, öğretmen olarak çalışabilecekleri gibi turizm sektöründe çalışabilirler ya da kendi işlerini kurabilirler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 670
favori
like
share