Diyanetten 'Jet İmamlara' Sıkı Takip

Diyanet İşler Başkanlığı, Ramazan Ayında Kılınacak Teravih Namazlarını Hızlı Kıldıran İmamları Sıkı Takibe Alacak. Diyanet İşler Başkanlığı, Ramazan ayında kılınacak teravih namazlarını hızlı kıldıran imamları sıkı takibe alacak. Denetimleri isei il müftülükleri yapacak. İl Müftüsü Şaban İşlek, din görevlilerine jet imam tabirinin yakışmadığını belirterek, Ramazan ayında camilerde görev yapacak imamları, teravih namazlarını uygun bir şekilde kıldırmaları konusunda uyardı. İl müftü yardımcılarının, ilçe müftülerinin, murakıbların ve bunlarla birlikte görev yapacak memurların camilerde denetim yapacağını kaydeden İşlek, rüku ve secdeyi birbirine karıştıracak kadar hızlı namaz kıldıran imamlar olması halinde bu imamların önce uyarılacağını söyledi. Özellikle genç insanların hızlı namaz kıldıran imamları tercih ettiğini kaydeden İşlek, 20 rekatlık namazın sabırla kılınmasını istedi.

Kayseri 'de Hunat, Han, Eski Sanayi, Hisarcık-Kaya Dibi ve Talas-Harman camilerinde teravih namazlarının hatimle kıldırılacağını bildiren İşlek, "Hatimle kılınan namazın her rekatında Kur'an-ı Kerim'den bir sayfa okunuyor. O nedenle namazı daha hızlı kılmak isteyen vatandaşlarımızın hatimle teravih kılınan camileri bilmesine fayda var. Bilinmediği zaman imamın namazı çok yavaş kıldırdığıyla alakalı serzeniş ve şikayetler olabiliyor" dedi.


Ramazan ayı için il müftülüğü tarafından özel programların hazırlandığını aktaran İşlek, merkezi vaaz sisteminin dışında müftü yardımcılarının, ilçe müftülerinin ve il vaizlerinin özel Ramazan vaaz ve irşad programı kapsamında çeşitli camilerde öğle ve teravih öncesi vaaz edeceklerini açıkladı.VAİZLER RAMAZAN AYI BOYUNCA FETVA NÖBETİ TUTACAK


Ramazan ayında vatandaşlardan gelen soruların arttığına dikkat çeken İşlek, bunları göz önünde bulundurarak Ramazan ayı boyunca il müftülüğü bünyesinde sabah 8:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında bayan ve erkek vaizlerin fetva nöbeti tutacağını bildirdi. Vatandaşlardan bizzat veya telefonla gelecek her türlü soruya nöbetçi fetva vaizlerinin cevap vereceğini kaydeden İşlek, bayanlara yönelik olarak da çeşitli camilerde vaaz ve irşat hizmeti yapılacağını söyledi. İşlek, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl teravih namazıyla alakalı saat ayarlamasına gidilme ihtiyacı hissedilmediğini, takvimlerde gösterilen yatsı namazı saatiyle, ezanın okunarak teravih namazının kılınacağını aktardı.


(CİHAN)

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 400
favori
like
share
paye Tarih: 20.08.2009 08:49
çok isabetli imamın jeti olmaz hızlı kıldırıyorsa zaten bana göre imam olamaz. ama maalesef bizim millet de hızlı kılınan yer arıyor.