ADSL hangi hatlar üzerinden çalışır?
ADSL her yerde kullanılan sıradan telefon hatları üzerinden çalışır. Kullanıcı ADSL sayesinde iki telli bu telefon hatlarından yüksek hızda Internete bağlanabilir.

Bağlantıda kopmalar yaşıyorum.
Öncelikle kopmaların periyodunu araştırın. Bu kopmalar belli bir güne veya saate mi denk geliyor? Sizin bilgisayarı veya özel bir programı kullanmanızla bir ilgisi var mı? Bazı virüs programları ya da firewall lar bu tip sorunlar yaratabilir. Daha sonra bağlantı yaparak başka bir ADSL kullanıcısına ping atın. Ping gecikmesi 40-80ms arasında olmalı, çok büyük sapmalar oluyorsa hat mesafesi ya da gürültüsünden dolayı sorunlarla karşı karşıya olabilirsiniz. Yukarıdaki sorunlar ADSL bağlantınızı tek bilgisayar kullanarak yaptığınız düşülerek hazırlanmıştır. Bağlantının paylaştırıldığı bilgisayarlardaki sorunlar network yapınızdan, kullandığınız paylaştırıcı programın (proxy) kullanımından doğabilir. ADSL bağlantım var, ancak Internet bağlantımın hızı kiraladığım hattın hızıyla aynı değil. Bunun oluşmasında birçok değişik neden söz konusu olabilir. En sık karşılaşılan nedenlerden biri, Internet altyapısının günden güne gelişmesine rağmen pek çok ana makinanın (server) halen 56Kbps hızında bilgi gönderiyor olmasıdır. Geçmiş yılların teknolojileri halen yaygın olarak kullanımdadır. İkinci bir neden, bir siteye ulaşmak için 20 ayrı yönlendiriciden (router) adres bilgilerini alarak geçmeniz gerekiyor olabilir, bu da ek bir gecikmeye sebebiyet verir. Internet Servis Sağlayıcıların Proxy ve Cache Server kullanıyor olmaları da bir başka gecikme sebebidir. Sonuç olarak ADSL, ses frekansında analog başlangıçlı (dial-up bağlantı) erişimlere göre çok daha iyi performans sağlar, fakat Internet kullanıcılarının ADSLin üstün özelliklerinden tam olarak faydalanabilmesi ancak Internet altyapısı ve yukarda saydığımız aktörlerin gelişmesiyle mümkün olacaktır.

ADSL ile ISDN karşılaştırmasında avantajlar ve dezavantajlar
Bu servisler farklı ihtiyaçlara cevap vermektedirler, bu bakımdan ihtiyacın doğru tespit edilmesi gerekmektedir. ISDNin iki ses hattı ve görüntülü telefon görüşmesi ve 128Kbps Internete bağlantısı gibi sayısal ve sabit yüksek kapasitesiyle kullanıcıya bir çok olanak sağlayan özellikleri bulunmaktadır. Öte yanda ADSL, sayısal temeli ISDNe dayanan teknolojisiyle özellikle Internet için geliştirilmiştir. ADSLin bilgi çekmesi (downstream) bilgi göndermesinden (upstream) 8 kat fazla olan asimetrik özelliği bunun bir göstergesidir. Çünkü Internetteki ses ve görüntü uygulamalarında rahat sörf yapabilmek, yüksek bilgi çekme (downstream) hızına bağlıdır. ADSLin hızı ISDNe göre daha fazladır, var olan telefon hattını standart ses hattı ile paylaşabilir. ADSL networkü ISDNden farklı olarak zaten data ile yüklenmiş durumdaki varolan telefon ayarlarını switch atlayarak data şebekesine ulaşır.

ADSL ile Kablolu Internet bağlantısı karşolaştırılması
Buradaki ilk ve en önemli farklılık ADSLin kullanıcıya özel hatla paylaşımsız Internet sağlaması, Kablolu Internetin ise kullanıcılara paylaştırılan ve kullanıcı sayısı artışı oranında performansı düşen bir Internet bağlantısı sağlamasıdır. İki bağlantı türünün Amerikada yaygın olarak kullanılmasından dolayı yine Amerikada yapılmış araştırmalar Kablolu Internetli bağlantının ortalama hızının ADSLin hızından düşük olduğunu göstermektedir.

ADSLde telefon görüşmesi ile datanın karışmaması nasıl sağlanıyor? Telefon bağlantısında ne gibi cihazlar kullanabilirim?
Tipik olarak ADSL 25kHz civarında başlar, telefon konuşmaları ise 4kHze kadar olan frekansı kullanır. 4kHzden 25kHze kadar olan frekans aralığı data ile ses arasında güvenlik bandı olarak kullanılmaktadır. Telefon servisleri 4kHz-25kHz arasını kullanır ve MF tonunu ve telefon cihazının açılma kapanma sinyalleşmesini (loopdis) destekler. Yani günümüzün -48V ile sinyalleşmesini kullanabilirsiniz. Aksi belirtilmedikçe her türlü telefon cihazı kullanılabilir.

ADSLle Internete bağlı iken telefon görüşmesi yapmam hızımda bir düşüşe neden olur mu?
Telefon servisinden ses haberleşmesi 4Khz ve altı frekanslarda gerçekleşmektedir. ADSL ve benzer servisler ise bunun çok üstünde frekanslarda çalışır. Bu bakımdan telefon görüşmesi yapmanız hiçbir şekilde Internetteki çalışma hızınızı etkilemez.

Ana makinayı (server) ADSL bağlantımın arkasına kurabilir miyim?
Web, Ftp, Mail Server uygulamaları için sizin için bir Statik IP (Real IP) atanmış olmalıdır. Turk Telekom ek bir ücret karşılığında isteyen abonelere statik IP tahsis etmektedir. Şartlar sağlandığında ana makinenizi ADSL hattı üzerinden host edebilirsiniz.

Hangi ADSL modem i almalıyım?
ADSL modem seçerken öncelikle kendi ihtiyacınızı belirlemeniz gerekir örnegin; Tek bir pc için router lı 4 port ethernet girisi olan modelleri secmek gereksizdir. Eger ileride pc sayısı artmayacaksa, usb portlu bir model işinizi görecektir. Elektrik ihtiyacını usb port üzerinden gideren modeller daha az kablo ile kompakt bir kullanım sağlar. Kurulumu ve kullanımı kolaydır. Sayet birden fazla pc ile kullanacaksanız ethernetli bir model alıp bunu işletim sistemi özellikleri ile paylaştırabilirsiniz. Ama daha profösyonel bir ağ sisteminde kullanılacaksa routerlı üzerinde 4 port ethernet girişi olan modeller seçilmelidir. Üzerindeki ethernet portlarına bir switch ya da hub bağlanarak daha fazla kullanıcıya hizmet verilebilir. Ayrıca firewall, nat, mac klidi olanlar uzman kullanıcılar için güvenlik yönetiminde yardımcı olur. Bir diğer seçenekte kablosuz modemlerdir. Bu modemler özellikle küçük mekanlarda kablolardan bıkanlar için ideal çözümdür. Kablosuz modemlerin tümü aynı zamanda kablolu ethernet bağlantısınıda içerir. Fakat kablosuz kullanımda modeme bağlanacak pc lere kablosuz usb ethernet kartı ya da kablosuz pci ethernet kartı gerekecektir. Dizüstü bilgisayarların bağlanması için ya kablosuz ağ bağlantılarını destekleyen centrino modeller kullanılmalı ya da dizüstü pc nize kablosuz pcmcia ethernet kartı ekletmeniz gerekir.

Kablolu Internet mi, ADSL mi daha güvenlidir?
Kablolu internette erişim ortak bir ağ üzerinden dir. ADSLde, Kablolu Internetdeki paylaşımlı band aralığı üzerinden Internet erişiminde söz konusu olan güvenlik risklerinin hiç biri yoktur.

Modemimin "sync" ışığı yanmıyor.
Eğer Türk Telekom A.Ş. modemi görmüyor ve sync ışığı da yanmıyorsa hatta sorun vardır. Bunun nedeni yanlış modem bağlantısı, hat arızası, modemin veya Türk Telekom A.Ş.deki modem kartının bozuk olması olabilir. Öncelikle dağıtıcı (splitter)bağlantısından emin olun. Dağıtıcıdaki (splitter) doğru uçları kullandığınızı kontrol edin. Hat (line) ucu Türk Telekom A.Ş.ye giden hattınıza, ADSL ucu da modeminıze bağlı olmalı. Gerekirse dağıtıcıyı (splitter) aradan çıkararak kontrol edin. Modeminizin dağıtıcıyı (spliter) kullanmadan direkt olarak Türk Telekom A.Ş.ye giden hatta bağlandığında da çalışması gerekir. Eğer bu şekilde bağlandığında çalışıyor, dağıtıcıya bağlandığında çalışmıyorsa ya dağıtıcı bağlantısını yanlış yapıyorsunuzdur, ya da dağıtıcınız bozuktur. Ayrıca bağlantıları yaparken kullandığınız RJ11 soketlerin ortadaki iki ucunu kullanıyor olmalısınız. Tüm bu bağlantılar kontrol edilmiş ve doğru ise hattınızda bir problem olabilir. Benzer bir şekilde hatta direkt olarak telefon cihazı bağlarsanız çevir sesi alabilmeniz lazım. Eğer çevir sesi alıyorsanız, fakat modeminiz senkron olmuyorsa bu modeminizin arızalı olabileceğini veya Türk Telekom A.Ş.deki modem kartı ya da ayırıcısının bozuk olabileceğini gösterir. Bir başka olasılık da hattınızın geçişi daha yapılmamış yani daha hattınızın bağlantısının santraldan alınıp ADSLe bağlanmamış olmasıdır. Türk Telekom A.Ş.yi arayıp hat arızası için başvurabilirsiniz. Bu durumda önce hattınızı teste alacaklardır.Sizden Türk Telekom A.Ş. tarafından gelen kabloya kısa devreyapmanızı isteyebilirler bunun için hazırlıklı olun. Kısa devre dağıtıcıya (spliter) hat (line) girişinden kablo ile yapılır. Eğer kablonuz ulaşamayacağınız bir şekilde ise açığa alın ve gerekirse bir ek yeri bulun veya kesmeye hazır olun. Hattınızın ölçümünde bir sorun çıkmazsa Türk Telekom A.Ş. modeminizde sorun olabileceğini bildirecektir. Bu durumda eğer kabul ederlerse modeminizi onlara götürerek Türk Telekom A.Ş.de doğrudan sisteme bağlayarak test ettirebilirsiniz. Diğer bir yöntem de modeminizi aldıgınız firmaya başvurmaktır.

Tek bir ADSL bağlantısını kendi Networküme paylaştırabilir miyim?
Evet. Bunun için uygun modemi seçmelisiniz.

Türk Telekom A.Ş. ADSL kullanıcılarının artması durumunda aynı band genişliğini sağlayabilecek mi?
Sürekli kapasite artırılmakta ve artan kullanıcı sayısının bağlantı hızını ve kalitesini düşürmesi engellenmektedir.

Türk Telekom A.Ş. modemimi göremiyor.
Modemin "sync" (markaya göre değişebilir line, dsl gibi isimlerde alabilir) ışığı yanıyorsa ve Türk Telekom A.Ş. modemi görmüyorsa, modem bozuk olabilir ya da Türk Telekom A.Ş.tarafında bağlantınız yanlış yere yapılmıştır ve Türk Telekom A.Ş.görevlisi sizi baktığı portta göremiyordur. Türk Telekom A.Ş. gerekli kontrolleri yaptıysa modeminizi test için ürünü aldıgınız firmaya başvurun. Dağıtıcının (splitter) bağlantısını kontrol edin. Telefon bağlantısı var mı kontrol edin. Türk Telekom A.Ş.yi arayarak hattı kontrol ettirin.

ADSL çalışıyor fakat telefon cihazından ses alamıyorum.
Öncelikle dağıtıcıdaki (splitter) uçları doğru bağladığınızdan emin olun.Dağıtıcıyı (splitter) aradan çıkararak telefonu şebekeden gelen hatta direkt bağlayın, yine ses alamıyorsanız Türk Telekom A.Ş. tarafında telefon şebekesine olan geçiş yapılmamış demektir. Eğer direkt bağlandığında çevir sesi geliyorsa dağıtıcı (splitter) bozuktur.

ADSL in Kullanma alanları nerelerdir?
ADSLde iki genel uygulama mevcuttur; interaktif görüntü ve hızlı veri iletişimi. İnteraktif görüntüye örnek olarak filmler verilebilir,yüksek veri iletimi sayesinde kaliteli görüntü iletmek, Internetten seyretmek mümkündür. Veri iletişimi Internet LAN ve WANı içerir. ADSLin güçlü tekniği fiber ve kablolu modem iletişimine alternatif olabilecek güçtedir

ADSL modemi kendim kurabilirmiyim?
Halen ülkemizde ADSL hizmeti Turk Telekom tarafından verilmekte olup dolayısıyla ayarlar sadece telekom için yapılmaktadır. Yapılacak ayarlar: VPI : 8 VCI : 35 Kullanıcı ismi : isim (basvuruda belirttiginiz) paralo : sifre (basvuruda belirttiginiz) Bağlantı sekli : PPPOE ya da PPPOA bağlı bulundugunuz santrale gore degisir. Bu ayarları yaptıktan sonra cihaz otomatik olarak bağlanacaktır.

ADSL nasıl çalışır?
ADSL modemler dijital kodlama tekniği sayesinde telefon hatlarını%99 verimle kullanırlar. (Yüksek oranda verim alınması telefon görüşmelerini aynı anda yapmanızı etkilemez, ayrıca yine aynı verimlilik telefon faturalarınızı da etkilemez Türk Telekom A.Ş.nin verdiği hizmet haftada 7x24 saat süreklidir ve aylık faturası telefondan ayrı olarak sabittir.) Internet ev kullanıcılarının en büyük dertleri Internette gezinirken telefonlarının meşgul olmasıdır. ADSL ile bağlantı durumunda aynı hatta ADSL ve normal telefon birlikte, aynı anda çalışır. Birbiriyle uzak frekanslarda ADSL tekniği sayesinde Internete bağlantı sırasında telefonunuzun meşgul olması mümkün değildir.

ADSL şebekesini kullanmada herhangi bir ISP ile anlaşmam gerekiyor mu?
ADSL hizmetini doğrudan Türk Telekom A.Ş. sağlıyor, bu bakımdan herhangi bir ISP ile anlaşma yapmanız ve bu bağlantı için ekstra para ödemeniz gerekmiyor.

Internete bağlanamıyorum!!
"ppp" bağlantı kuruluyor ve sağ altta bağlantı simgesi (icon) beliriyorsa Başlat (Start) menüsündeki winIPcfgden ppp adaptörü seçin ve burada moredan tüm ayrıntıları görün. Bilgisayarın IP adresi 212.156. ile başlıyorsa gateway ve DNS IP adreslerine bakın ve bir DOS penceresinden bu IP adreslerini pinglemeyi deneyin. Başarılı oluyorsanız Internet Explorer programınızın bağlantı ayarlarını kontrol edin. "ppp" bağlantı reddediliyorsa neden kabul edilmediği hakkında bir mesaj çıkacaktır. Öncelikle kullanıcı ismi, şifre gibi bağlantı bilgilerinizi kontrol edin. Eğer bir önceki bağlantı kesilmeden bilgisayarınızı düzensiz olarak kapadıysanız ana makina (server) sizi bir süre kabul etmeyecektir. Diğer bağlantı sorunları için Türk Telekom A.Ş.ye başvurun.

Modemin IP adresini web konfigürasyonundan değiştirdim ve şimdi ulaşamıyorum. Ne yapmalıyım?
Modemin ip sini ne girdiyseniz pc nin ip side ayni subnette olmalıdır. Örnegin modem ip si 192.168.1.1 ise pc nin ip si 192.168.1.x (x birden farklı 255 ten kucuk bir sayı) olmalıdır. Bu şekilde ayarladıktan sonrada modeme ulaşamıyorsanız, Modem i resetleyebilirsiniz. Bu durumda cihaz fabrika ayarlarına geri dönecektir. Çoğu modem in fabrika ayarlarında kendine bağlanan pc lere otomatik ip atayacak şekilde yapılandırılmıştır. Cihazın nasıl resetlendiğini kitapçığından bulabilirsiniz. Ayrıca buradaki şifre bilgilerinide bilmeniz gerekir.

ADSLin ana faydaları nedir?
-Yüksek hızda Internet erişimi. -Kesintisiz 7 gün 24 saat on-line olarak, sabit aylık ücretle Internete bağlı bulunmak. -Internete bağlıyken aynı anda, aynı hat üzerinden telefon görüşmesi yapabilmek. -Güvenlik seviyesi diğer bağlantı şekillerine göre daha yüksektir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3933
favori
like
share
Kartal1971 Tarih: 13.01.2008 10:30
emeğin için teşekkürler
kiboy Tarih: 17.12.2005 14:35
emeğine sağlık
masarac Tarih: 12.12.2005 01:32
Güzel bilgiler
Teşekkür ederim
delisevgili Tarih: 11.10.2005 21:42
tşk eline sağlık...
HawK Tarih: 03.10.2005 22:16
paylaşım için teşekkürler eline sağlık
Numberone Tarih: 30.09.2005 15:49
Emeqin ve eLine saqLık saoL !