X-Işını Tetra Balığı - Pristella maxillaris - Akvaryum


Latince Adı: Pristella maxillaris

Habitatı ve Anavatanı: Amazon Nehri

Beslenme Biçimi: Etçil. Kuru yemin yanında ara sıra su piresi ve artemia gibi küçük canlı yemler verilmelidir.

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Yüzme Seviyesi: Orta-Yüzey

Cinsiyet Ayrımı: Dişiler nispeten daha büyük, daha yuvarlaktırlar. erkekler daha ince yapıya sahiptirler. Erişkin dişilerde, yumurtalar dışarıdan gözükebilir.

Üreme: En kolay üretilen tetralardandır. Akvaryumda Java Moss bulundurmanız çok iyi olacaktır. Java moss'un üzerine yumurtlarlar, yumurtladıktan sonra anne baba ayrılmalıdır. Yavruları artemia yiyecek boya kadar yeşil su ve infuseria ile beslemek gerekir. Akvaryumun tabanına ağ da gerilebilir.

Sıcaklık: 23-28 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 5 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 40lt

Su Sertliği: Yumuşak-Orta

pH: 6.0-7.0

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Yeni başlayanlar için uygun bir türdür. pH ve sertlik gibi su şartları sabit oldukça değerinin pek de bir önemi yoktur. Sağlam bir balıktır. En az &'lı gruplar halinde beslenmelidir. Bitkili akvaryumlarda, diğer Amazon türleriye beraber bakılabilir. Bitkilerin yanında mango köklerinden ve kayalardan saklanma yerleri balığın stresini azaltacaktır.

Aktavist Yorumu: Neon,kırmızı burun gibi ufak ve hassas olan tetra türlerine zaman zaman agresiflik yapan Siyah Fantom,Kırmızı Fantom,Mücevher gibi orta boylu tetra türlerinin yanında X-Ray tetralar son derece barışcıl ve sakin balıklardır.Bol bitkili akvaryumlar idealdir,büyük yapraklı bitkilerin oluşturduğu gölgelerin altında dinlenmeyi çok severler.Her ne kadar protein içerikli beslenselerde bitkisel yemlemede ihmal edilmemelidir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 417
favori
like
share