İngiliz bilimadamları insan beyninin işleyini taklit ederek kapasitesi artırılacak hafıza çipleri üzerinde çalışıyorlar.

Yeni nesil cep telefonlarının video kaydetme ve internetten dosya indirme özellikleri kazanmalarına karşın, boyutları dolayısıyla yüksek depolama kapasiteleri bulunmuyor. Bu sorunun çözümü için küçük hafıza çipleri üzerine yüksek miktarda veri depolayabilen yeni bir çip teknolojinin geliştirilebilmesi gerek. İngilteredeki üniversitelerde bu konuda araştırmalarını sürdüren bir grup bilim adamı, insan beyninin işleyişini taklit ederek cep telefonları üzerinde 100 gigabayta kadar veri depolayacak bir teknik üzerinde çalışıyorlar.

Londrada bulunan Imperial College, Durham Üniversitesi ve Sheffield Üniversitesindeki araştırmacılar, insan beynindeki neron ve aksonlara benzer bir şekilde, nano kablolardan olşan karmaşık bir ağ yapısı oluşturmayı hedefliyorlar. En saygın bilim dergilerinden biri kabul edilen Science dergisinde yayınlanan makaleye göre en son araştırmalar düşük maliyetli hafıza kartları ve bir sabit diskin kapasitesini kullanarak şu an için ortalama 500 megabayt olan yeni nesil bir cep telefonun hafıza kapasitesini 100 gigabayta çıkarabiliyor.

Elektronik firmalarının minyatür sabit diskler üzerinde çalıştıkları ancak yüksek maliyetleri nedeniyle bu çözümlerin cep telefonu sektörü için uygulanabilirlikten uzak olduğu biliniyor.

Imperial College Fizik Bölümünde Nanoteknoloji profesörü olan baş araştırmacı Russell Cowburn yeni cep telefonlarının her geçen gün daha popüler olduğunu ancak çektikleri ve indirdikleri video dosyaları saklamak için ciddi bir şekilde daha fazla hafızaya ihtiyaç duyduğunu belirterek Bu teknoloji cep telefonlarını tamamen fonksiyonel video kameralara döndürme potanisyelini taşıyor, tabii bunun yanısıra pek çok yeni uygulamayı da mümkün kılacak. Geleneksel olarak mikroçipler için elektroniği, sabit distler için ise manyetizmayı kullanıyoruz. Bu buluş bu iki yaklaşımı birleştirerek 3 boyulu mikroçipler üretmemizi ve bu sayede iki boyulu bir yüzeye kaydettiğimizden çok daha fazla veriyi kaydetmemizi sağlıyor diyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 530
favori
like
share
milkboy Tarih: 15.09.2005 16:21
teşekkürler caponlar tembellik etmişler ingilizlere buyrun demişler :5:
melankol Tarih: 15.09.2005 11:12
bilgi için tesekkurler