ağız kokusu - ramazanda ağız kokusunu önlemek

Anadolu Sağlık Merkezi'nden (ASM) Dişhekimi Alper Çıldır, oruç sırasında oluşan ağız kokusundan korunmak için önerilerde bulundu.


Çıldır, fizyolojik olarak her sağlıklı bireyde, sabah uyandığında sindirim kanalında biriken gazlar veya dil sırtında üreyen bakteriler nedeniyle ağız kokusu meydana geldiğini bildirdi. Çıldır, ağız kokusunun yüzde 87'sinin dil ve diş eti iltihabından kaynaklandığını söyledi. Bu tip vakaların hekim tarafından yapılan ilk muayenede kolayca belirlenebildiğini anlatan Diş Hekimi Alper Çıldır, şöyle konuştu: "Diğer taraftan ağız kokusu, sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonların, şeker, böbrek yetmezliği ve
metabolizma bozukluğu gibi hastalıkların habercisi de olabilmektedir."


AĞIZ KOKUSUNU GİDERMENİN YOLU
Oruç sırasında oluşan ağız kokusunu önlemek için dişlerin fırçalanmasının yeterli olduğunu vurgulayan Dişhekimi Alper Çıldır, şunları söyledi:
"Oruçluyken diş fırçalamanın bir mahzuru yok. Din adamları tarafından da defalarca onaylandı. Diş fırçalamak vücudu besleyen bir durum olmadığı için oruçluyken de yutmamak kaydıyla diş fırçalamanın oruca bir zararı bulunmuyor."


AĞIZ BAKIMI İÇİN ÖNERİLER
Dişhekimi Alper Çıldır, Ramazan ayında ağız bakımı için bazı önerilerde bulundu. Çıldır, bu önerileri şöyle sıraladı:
-Orucunuzu açtıktan sonra ve orucunuza başlamadan önce dişlerinizi mutlaka fırçalayın
-İftar ve sahurda uygun yiyeceklere ve içeceklere tarçın katın
-Gece uyurken burnunuzun tıkalı olmadığından emin olun ve ağzınızdan nefes almamaya dikkat edin
-Lokmalarınızı iyi çiğneyin.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 358
favori
like
share