kadınların yaptırması gereken testler - sağlık testleri - Smear Testi - Kemik Erimesine Karşı Ölçüm Testi - Mamografi Testi

Göğüs, rahim ağzı kanseri, körlük, kalp hastalıkları, kemik erimesi gibi kadınların risk altında olduğu hastalıklar erken tanı ile kolayca tedavi edilebiliyor. Sağlığınızı korumak için mutlaka yaptırmanız gereken sağlık testleri.
Meme Kanserine Karşı Mamografi Testi

20 yaş ve üzerindeki kadınlarında görülebilen meme kanseri mamografi testi ile tespit edebiliyor ve erken tanı ile tedavisi yapılabiliyor. Ayda bir kez elinizle iki göğsünüzü kontrol edin. Eğer bir kitle ya da ağrı hissediyorsanız mutlaka doktor kontrolüne gidin.

Rahim Ağzı Kanserine Karşı Smear Testi

Özellikle genç kadınlarda görülen rahim ağzı kanserine karşı yılda bir kez Smear testi yaptırmanız gerekiyor. Ölümcül kanserlerden biri olan rahim ağzı kanseri Smear testi ile erken teşhis ediliyor ve tedavisi yapılıyor. Devlet hastaneleri, özel sağlık kurumları ve kadın sağlığı merkezlerinde Smear testi yaptırabilirsiniz.

Kemik Erimesine Karşı Ölçüm Testi
Menopoz dönemindeki kadınların sıklıkla karşılaştığı kemik erimesi hastalığına karşı kemik yoğunluğu ölçüm testi öneriliyor. Test sonuçlarına beslenme alışkanlıkları, ilaç kullanımı gibi tedavi yöntemleri uygulanıyor.

Körlüğe Karşı Tonometre Testi

Göz tansiyonu, sinir sisteminde ciddi hasarlara yol açıp körlüğe neden olabiliyor. 40 yaş ve üzerindeyseniz mutlaka Tonometre testi yaptırmanız öneriliyor. Eğer ailenizde körlük varsa testi daha erken yaşlarda yaptırmanız gerekiyor.

Kalp Hastalıklarına Karşı Efor Testi

Kalp ritmini ve çalışma sistemini ölçmek için koşu bandı üzerinde yapılan efor testi kalp hastalıklarına karşı erken tanı imkanı sağlıyor. 40 üzerindeki tüm kadınların efor testini yaptırması öneriliyor. Ailenizde kalp krizi geçirmiş kişiler varsa rutin kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 422
favori
like
share