Tokat Saat Kulesi - Saat Kulesi - Zile Saat Kulesi
Tokat Saat Kulesi (Merkez)

Tokat il merkezinde bulunan saat kulesi Mutasarrıf Bekir Paşa ile Belediye Başkanı Enver Bey’in çabaları ile 1902 yılında yaptırılmıştır. Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümünde Anadolu’daki diğer bazı saat kuleleri ile birlikte bu saat kulesi de yapılmıştır. Giriş kapısı üzerindeki mermer levha üzerinde yalnızca h.1317 (1901–1902) tarihi yazılıdır.

Saat Kulesi kesme taştan, 33 m. yüksekliğindedir. Kare kaide üzerinde sekizgen gövdelidir. Bu gövdenin üzerindeki dışarıya doğru çıkıntılı silmelerle gövde üçe bölünmüştür. Bunun üzerinde de yine sekizgen, ancak daha dar biçimde üzeri kubbeli balkon çevresine dört yöne bakan yuvarlak saat kadranları yerleştirilmiştir.

Kulenin girişi güney yönünde olup, aynı zamanda buraya dışarıya çıkıntılı, üzeri üçgen silme çatılı bir muvakkithane yerleştirilmiştir.

Zile Saat Kulesi (Zile)
Tokat ili Zile ilçesinde, Zile Kalesi’nin ilçe merkezine bakan kapısı üzerinde bulunan bu saat kulesini, Ziya Paşa 1875 yılında yaptırmıştır. Ziya Paşa Zile’de yaptırdığı bazı yapıların yanı sıra kale kapısı üzerindeki kuleyi saat kulesine dönüştürmüştür. Büyük olasılıkla bu kule kale içerisindeki Eski Cami’nin minaresidir.

Kule, yuvarlak gövdeli bodur ve tuğladan yapılmıştır. Üzerinde sekizgen cepheli saat kadranlarının yer aldığı kısım bulunmaktadır. Bu bölüm ahşaptan yapılmıştır.

Anadolu Saat Kuleleri hakkında araştırma yapan Doç.Dr.Hakkı Acun bu saat kulesinin kitabesinin Tokat Müzesi’nde olduğu söylentisinden yola çıkarak, kitabeyi müzede araştırmış ancak bulamamıştır. Kulenin saat kadranları günümüze gelememiştir

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 789
favori
like
share