Bursaspor, Ankaragücü ve Eskişehirspor taraftarları arasında oluşturulan "06-16-26 Dostluk Zinciri"nin iki halkası, Bursaspor ile Eskişehirspor taraftarlarının arası gerildi..Geçen Pazar günü Eskişehirsporlu taraftarlar, Bursasporluları taşıyan otobüsleri kent girişinde çiçeklerle karşıladı. Daha sonra taraftarlar arasında dostluk maçı yapıldı.

Ancak, maç öncesi yeşil-beyazlı taraftarların stat girişinde Eskişehir polisi ile sıkıntı yaşaması üzerine ortam gerilirken, iki taraftar grubu arasında karşılıklı tezahüratlar yaşandı.

Bursasporlu taraftarlar, polisin üzerlerine biber gazı sıkması üzerine gerginlik çıktığını öne sürerken, Eskişehirspor cephesi ise Bursasporlu taraftarların olumsuz tezahüratları nedeniyle dostluk ortamının gerildiğini savundu.

-BURSASPORLU TARAFTARLARIN GÖRÜŞLERİ-
Bursaspor Taraftarlar Derneği Başkanı Mesut Ağrak, geçen pazar Eskişehir'de oynanan maç sırasında ve sonrasında ev sahibi takım taraftarlarının Bursaspor aleyhine kötü tezahürat yaptığını ileri sürdü.

Bursasporlu taraftarlar olarak özellikle Anadolu takımları arasında dostluk köprülerinin oluşturulması için uzun yıllardır çaba sarf ettiklerini dile getiren Ağrak, ''Eskişehirspor taraftarlarının çirkin ve kötü tezahüratı, uzun yıllar uğraş verdiğimiz dostluğumuza gölge düşürmüştür. Maç sonrası Eskişehir yerel medyasında Bursaspor'a 'dost değil düşman' yakıştırması yapılması, olumsuz tablonun devam etmesine yol açmıştır'' dedi.

Ağrak, Bursasporlu taraftarlar olarak kalıcı dostluklar peşinde olduklarını, Eskişehirspor taraftarlarından ve kentin yerel medyasından da bu konuda hassasiyet beklediklerini bildirdi.

Yaşanan olayı ''talihsizlik'' olarak değerlendirdiklerini ifade eden Ağrak, iki kulüp taraftarları arasında daha önce kurulan bu dostluğun devam etmesinden yana olduklarını kaydetti.

-ESKİŞEHİR CEPHESİ -
Eskişehir 1965'liler Derneği Başkanı Mustafa Akören ise maç sırasındaki küfürlü tezahüratların, iki takım taraftarları arasında yer alan küçük azınlıklar tarafından çıkarıldığını ileri sürdü.

Maç sonrası Bursasporlu taraftar liderleriyle telefonla görüştüğünü, hatta kent çıkışına giderek yüz yüze konuştuklarını belirten Akören, şunları söyledi:
''Bizim Bursaspor ile düşmanlığımız yok. Ancak, maç sırasında hem bizim hem de Bursaspor tribünlerinde bir gerginlik sezdim. Bursaporlu taraftarlarla maç sonrası görüştüm ve bana 'aramızda tanımadığımız 100-150 kişilik bir grup vardı, sürekli küfür ediyordu' dediler. Bizim taraftarlarımız arasında da maçlarda pek aşina olmadığımız ve Bursaspor aleyhine tezahürat yapan grupların olduğunu öğrendim.
Bunu anlayabilmek, çözebilmek mümkün değil. Evet pazar günkü maç sonrası iki takım taraftarları arasında küfürleşmelerden ötürü bir dargınlık, küskünlük olmuştur. İkinci yarıda Bursa'da oynayacağımız maçta, belki Bursaspor taraftarları, 'onlar bize Eskişehir'de küfür etmişti, biz de onlara edelim' psikolojisiyle kötü tezahürat yapacaktır. Ama ben ağır bir düşmanlığın oluşacağına inanmıyorum. Bir iki sezon içinde bu yaşananlar unutulacaktır.''

Ekören, bu hafta iki kardeş takım Bursaspor ile Ankaragücü'nün karşılaşacağını anımsatarak, ''Bu kardeşliğe de zarar vermek isteyecekler olabilir. Bursaspor ve Ankaragücü taraftarları dikkatli olsun. Bu dostluk, kardeşlik zarar görmesin'' uyarısında bulundu.

-DOSTLUK KÖPRÜSÜ NASIL KURULDU?-
Eskişehirspor'un daha sonra dahil olduğu dostluk, ilk olarak 1980'li yıllarda Ankaragücü ve Bursaspor taraftarları arasında kuruldu.

Bursaspor'un Beşiktaş ile cezası nedeniyle Ankara'da yaptığı bir maçta Ankaragücü taraftarları, yeşil-beyazlı takımı destekler. O günlerde iki takım taraftarları arasında dostluk oluşur.

Daha sonra Bursaspor taraftarı Abdülkerim Bayraktar, Hacettepe Üniversitesi'nde eğitim görmeye başlar. Futbol sevdalısı Abdülkerim Bayraktar, Ankaragücü maçlarına Bursaspor forması giyerek gitmeye başlar. Bursaspor formasıyla Ankaragücü'nü destekleyen Abdülkerim, sarı-lacivertli tribünlerin tanınan simalarından biri olur.

Ankara'daki eğitimi sona eren Bayraktar, vatani görevini yapmak için asteğmen olarak gittiği Mardin'de şehit düşer. Bayraktar'ın şehit düştüğü haberi, Bursaspor taraftarlarını olduğu kadar sarı-lacivertileri de derinden üzer.

Abdülkerim Bayraktar için Bursa'da düzenlenen ceza törenine çok sayıda Ankaragücü taraftarı da gelir. Bu yaşanan olay, iki takım taraftarı arasındaki dostluğu daha da pekiştirir.

Abdülkerim Bayraktar'ı, halen her iki takım taraftarları da unutamıyor. İki takım arasında oynanan maçları, taraftarlar birlikte izliyor.

Bursasporlu taraftarlar, takımlarının Bursa'da oynadığı maçların 6'ncı dakikasında ''Ankaragücü'', sarı-lacivertli taraftarlar da Ankara'daki maçların 16'ncı dakikasında ''Bursaspor'' diye tezahürat yapıyor.

Eskişehirsporlu taraftarlar, takımları Süper Lig'e çıktıkları dönemde, Eskişehirspor'un Bursaspor ile Bursa'da oynadığı maçın bir gün öncesinde, kent merkezinde vatandaşlara karanfil dağıtıyor.

Bu davranış Bursaspor cephesinde iyi karşılanınca iki takım arasında iyi ilişkiler başlıyor. Bu iyi ilişkilere Ankaragücü'nün de eklenmesiyle, 3 takım taraftarları arasında dostluk köprüsü kuruluyor. Hatta sanal alemde ''061626'' adresli internet sitesi bile oluşturuluyor.

Ajansspor

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1281
favori
like
share