Evrak - Fahri Ayhan

-Bey efendi.! burayı imzalarmısınız? Lütfen.
Bir sevinç dalgasıdır almış götürüyor..yerimde duramıyorum.Kaba saba adamın okulundan kurtuluyorum artık.(okul adımın değil fakat...) Bizim buralarda okullar,müdürlerin parsel payları sanki..Ahmetin okulu,hasanın okulu.Yıllarca aynı koltuğa yapıştıklarından mı ne..?
Neyse işte kurtulmuştum,şimdi ki eski okulumdan.Kaba saba yönetici hallerini hayatımda eskiltmek istiyordum,bir an önce.Elimde evraklar,yeni okul prosedürlerini ifa ediyorum. Yeniye ait her şey insanı çeker;yeni okul,yeni yüzler demek.Hayata farklı bakan yeni penere olabilirdi.Zihnimde binbir senaryoyla beslenen heyecan var.Lakin bir saati bulan evrak meşgalesi,yeni haber aldığım tayin neşemi bozacağa benziyor.Altı üstü iki imza canım.Oraya paraf yap,buraya paraf yap.Meşgulum sonra gel nakaratları yok mu? Adamı öldürür birader.Bir kere sen yerinde niye durmassın ki? Bostan korkuluğu değilsin her halde.Lakin okumadan attığın imzalar yok mu? Bostan korkuluğunu andırıyor da her neyse.Altı üstü bir imzaya caka satılır mı? Yahu.. Hem bu senin görevin değil mi sanki.Babasının hayrına yapıyor sanki..Tövbe tövbe çekip ayrılıyorum,devletin dairesinden.
Ne yapalım yarına kalsın diyorum..
Çıkarken,kısa zaman içinde ruh dünyamın gelgitli serüvenini düşünüyorum.sevinç,heyecan ve sinirlilik halleri..
Bir dostumla karşılaşıyorum.Milli eğitimde tanıdığı olduğunu söyleyip, ısrarlarıma ramen arıyor memur efendiyi..Memur bey,haşyet ve saygı içinde yarın bütün işleri haldeceğini söylüyor.Kızgınlığım bir kat daha artıyor.!
Rica ve minnetle, kendi görevini yapıyorlar..
Monotonluk içindeki dünyalarının hıncını,vatandaştan alıyorlar sanki.
Benin bir dostum var diye her keste dost çıkmaz ki canım.Yok diye işleri görülmeyecek mi yani.
Esasında hepimiz hastalığmızın farkındayız ; benim oğlum bina okur döner döner yine okur.Çözüm önerilerini tekrarlayıp duruyoruz.Acı tarafı tekrarladığımız şeyler yapmadığımız şeylerden oluşuyor..Be bradaer adama sormazlar mı? Bu memlekette kime güveneceğiz diye.Güvenin olmadığı yerde huzur olur mu?Bir nakarattır tutturulmuş gidiyor.

Klişe bir söz;`burası Türkiye`..
İçinde ümitsizlik ve çözümsüzlük barındırdığı için,oldum olası hazzetmedim bu laftan.Ne olmuş yani Türkiyeyse.Hiç düzelmeyecek mi diyorsunuz,yani.Sahi bir ümitten mahrumsak ne kalır ki? Geriye.
Dostumun bir telefonuyla evrak kaydım yapıldı.Kafamda ki bin bir düşünceyle yeni okuluma başladım şimdi.


Fahri Ayhan

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 405
favori
like
share