[font=Tahoma]Affedilme ümidi sayesinde insan, ufkunu saran kasvetli bulutların verâsına yükselip, dünyasını aydın görme imkânına ulaşır. Affın yükseltici kanatlarından haberdar olan talihliler, bütün bir hayat boyu, ruhlara inşirah veren bu zemzeme içinde yaşarlar.

Affedilmeye gönül bağlamış bir insanı, affedicilikten uzak düşünme imkânı yoktur. O bağışlanmayı sevdiği gibi, bağışlamayı da sever. Hatalarının iç âleminde tutuşturduğu ızdırap ateşinden kurtulmayı, af kevserlerinden kana kana içmede olduğunu bilen birisinin, affetmemesi mümkün müdür..?

Hele affedilmenin yolunun, affetmeden geçtiği bilinirse... Affedenler affa mazhar olur. Bağışlamasını bilmeyen bağışlanmaz. İnsanlara karşı müsâmaha yolunu tıkayanlar insanlığını yitirmiş canavarlardır. Bir kere olsun, kendi günahının muhasebesiyle iki büklüm olmamış bu hoyratlar, hiçbir zaman affedicilikteki yüce zevki idrak edemeyeceklerdir.

M.Fethullah Gulen

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 456
favori
like
share
KaRaKıZ Tarih: 24.08.2009 07:37
hayır ramazandaki 61 ister diğeri 3 gün fakir doyur
sedainanç Tarih: 22.08.2009 13:44
hocam ben kasten iki defa orucumu bozdum biri allah rızası için tutttuğum oruçru diğeri ramazan ayında tuttuğum oruç bunların kefareti birebir midir