Kızıl Terör - Cichlasoma festae - çiklet balığı


Latince Adı: Cichlasoma festae (Kızıl Terör)

Habitatı ve Anavatanı: Orta Amerika

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Çok agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Çok agresif

Yüzme Seviyesi: Dip-Orta

Cinsiyet Ayrımı: Diğer cichlidlerden farklı olarak dişileri daha renklidir. Erişkin dişiler kırmızı renklerinden kolayca ayırt edilebilirler. Resimlerde üstteki balık erkek alttaki dişidir. Üreme dönemleri yaklaştığında dişilerin renkleri daha da kırmzı olur. 10-13cm boya gelmeden cinsiyet ayrımı yapmak zordur.

Üreme: Üremeleri zor değildir. Form tutmuş dişi-erkek balıklar kolayca üreyebilirler. Eğer başka blıklarla bakılıyorsa diğer balıklarla çiftleşebilirler. Tek beslenmeleri gerekir. Dişi düz bir kayaya yurtalarını bırakır, dişi erkek beraber yumurtalara bakarlar. Eğer dişi üremeye hazır değilse, erkek agresifliğiyle dişiyi öldürebilir. Akvaryumda yeterince saklanma yeri olmalı ya da dişi ara ara akvaryumdan ayrılmalıdır.

Sıcaklık: 25-28 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 40 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 500lt

Su Sertliği: Orta sertlikte

pH: 7.0-7.8

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Oldukça sert bir balıktır, tek olarak beslenmesi tavsiye edilir. Balığı besleme zorluklarının bir sebebi de balığın büyük boyutlara ulaşmasıdır. Büyük hacimli akvaryum gerektirir. Dietlerinde mutlaka canlı yem de olmalıdır. Karma akvaryumlarda bakıldığında balığın boyu büyüdükçe problem çıkacak. Erişkin hale geldiğinde akvaryumda kendinden başka canlı bırakmayacaktır.Tank yeterince büyük değilse balığın büyümesi durur, geniş tank bu balık için olmazsa olmazdır. Yeni başlayanlara önerilmez.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 650
favori
like
share