Unutkanlık Proteini Bulundu


Yaşlılığa bağlı hafıza kaybına neden olduğu sanılan protein bulundu.
Fransız bilim adamları, Alzheimer hastalarında olduğu gibi sağlıklı kişilerde de yaş ilerledikçe beyindeki miktarı artan presenilin 1 proteininin hafızaya zarar verdiğini belirledi.

FARELER ÜZERİNDE YAPILAN DENEY ŞAŞIRTTI

Mutasyona uğradığında 40-50 yaşındaki kişilerde de Alzheimer'a neden olan bu proteinin rolünü bulmak için kolları sıvayan bilim adamları önce mutasyona uğramış protein verilen fareler üzerinde araştırma yaptı. Ancak bilim damlarını, beklenmedik şekilde, normal proteine sahip kontrol grubundaki fareler şaşırttı. Araştırmacılar, yaş ilerledikçe bu proteinin fazla üretilmesinin hafızada anormalliklere neden olduğunu gördü.

SİNİR HÜCRELERİNİ ZEHİRLİYOR

"Journal of neurosciences" dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, proteinin sinir hücreleri arasındaki temas noktalarının (snaps) esnekliğinde anormalliklere neden olduğunu, dolayısıyla presenilin 1'in sinir hücrelerini zehirliyor olabileceğini belirttiler.
Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinin internet sitesinde de yayımlanan makalede bilim adamları, yaşlanma sürecinde bu proteinin hafızaya ilişkin bilişsel faaliyetlere zarar verdiğinin sanıldığını

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 365
favori
like
share