zona - zona hastalığında artış sebepleri - zona ile mücadele
Eğer sırtınız, göğsünüz veya yüzünüzde birkaç gün önce başlayan yanma, kaşınma ve ağrı gibi müphem şikâyetleri takiben cildinizde içi su dolu kabarcıkların oluştuğunu görürseniz (hele bir de bu içi su dolu kabarcıklar muntazam bir çizgi şeklinde yerleşmişlerse) bunların “zona hastalığı” ile ilişkili olabileceği aklınızda olsun.

Zona hastalığı aslında seyrek görülen viral bir hastalıktır ve vücudun belli bir bölgesinde kuşak şeklinde, yerleştiği sinirin derideki dağılımına uygun olarak- döküntüler yapmaktadır.

Zona hastalığıyla son zamanlarda daha sık karşılaşmaya başladık. Bunun nedenini tam olarak bilmiyoruz ama bağışıklık zayıflaması sorununun yaygınlaşmasıyla ilişkili olabileceğini düşünüyoruz. Diğer taraftan hastalığın stres, üzüntü, uykusuzluk, yorgunluk gibi vücut direncinin azaldığı durumlarda daha kolay ortaya çıktığı da bilinmektedir. Yani stres ve üzüntü gibi nedenler de zona yapabiliyor.

YANLIŞ DİYET ZONA YAPAR!

Zona hastalığının başka nedenleri de var. Mesela sağlıksız diyetler! Uzun süren yanlış diyet uygulamaları ya da birdenbire fazla miktarda kilo kaybını hedefleyen diyet programları zona hastalığına yol açabiliyor. Ayrıca kötü beslenme de başlı başına zona nedeni olabiliyor.

Diğer taraftan özellikle lenfomalar olmak üzere kanserli hastalarda da zonaya yakalanma ihtimali artıyor. Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapik ilaçlardan bazıları bağışıklık sistemini de baskı altına alıyor. Bu ilaçları kullananlarda da zona hastalığının görülme olasılığı artıyor. Benzer şekilde ışın tedavilerinden sonra da zonaya yakalanma ihtimali artıyor.

VİRAL BİR HASTALIKTIR

Zona hastalığının bir virüs hastalığı olduğunu yeniden hatırlatalım. Zona virüsü suçiçeği geçiren kişilerin sinir köklerine gizlice yerleşiyor ve herhangi bir zamanda özellikle de vücut direncinin azaldığı durumlarda- zona hastalığı şeklinde kendini gösteriyor. Yani aslında ömür boyu hiçbir zarar vermeden sinir köklerinde durması gereken virüsler, kişi ya suçiçeği geçirmekte olan birisiyle karşılaşınca ya da vücut direnci zayıflayınca yeniden hastalık yapabilecek bir güce ulaşıyor ve cilt döküntülerine neden oluyor.

AĞRISINA DAYANMAK ZOR

Hastalığın tek belirtisi cilt döküntüleri de değildir. Zonada çok şiddetli ağrılar ortaya çıkabiliyor. Öyle ki bazen bu ağrılar döküntülerden çok önce kendini gösteriyor, kalp, safra kesesi ya da böbrekle ilgili yanlış teşhislere bile yol açabiliyor. Ağrıların döküntüler geçtikten sonra da devam ettiği biliniyor. Hatta bazen ağrı yakınmaları bir yıla kadar uzayabiliyor. Zonanın teşhisinde kullanılan bir kan testi yok. Deri döküntüleri çıktıktan sonra döküntülerin çok tipik olması teşhisi koymaya yetiyor. Tedavide antiviral ilaçlar kullanılıyor ve başarılı sonuçlar alınıyor. Ayrıca ağrı kesicilerden B grubu vitaminlerden kaşıntı gidericilerden de yararlanılıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1824
favori
like
share