Vücudun normal ağırlığa sahip olduğunu söyleyebilmek için iki önemli veriye ihtiyacımız vardır. Birincisi BMI, ikincisi ve daha da önemlisi ise, vücuttaki yağ oranıdır.

Vücut kitle/alan indeksinin (BMI) 24?ün üzerinde olmasına fazla kilo, 30?un üzerinde olmasına ise obezite diyoruz. Ancak bazı durumlarda BMI 24?ün üzerinde olduğu halde vücutun normal dengelere sahip olması mümkündür. Örneğin ağır spor yapanlarda vücutta su fazla tutulacağı için BMI 24?ün üzerine çıkabilir. Buna karşılık böyle insanlarda, vücuttaki yağ oranları tamamen normal sınırlar içerisindedir. Aynı şekilde vücuttaki yağ kütlesinin fazlalığı nedeniyle BMI 24?ün altında olduğu halde anormal dengelerden bahsedebilmek mümkündür.

Özetle, obezite, normalden fazla miktarda yağın vücutta birikmesi anlamındadır.

Akupunktur Kilo Vermeyi Nasıl Kolaylaştırır?

Kulak Akupunkturu yönteminde kulakta kullanılan 200?e yakın nokta vardır. Birer ses notası veya bir bilgisayarın klavyesindeki tuşlar gibi düşünebileceğimiz bu noktalarla yüzlerce rahatsızlığı tedavi edebilmek imkan dahilindedir.

Bir insanın fazla kilo alması veya normalden fazla vücut ağırlığına sahip olması, yalnızca ihtiyaçtan fazla gıda alımı ile bağlantılı değildir. İki insanın, aynı kaloriyi aldıkları halde birinin zayıf, öbürünün fazla kiloya sahip olabilmesi mümkündür. Bir çok hormon bu olayda doğrudan veya dolaylı olarak rol oynamaktadır. Kalıcı bir tedavi için sadece iştah üzerinde bir düzenleme yeterli olmayacaktır, genel bir düzenlemeye ihtiyaç vardır.

Akupunkturda kullanılan özel noktasal uyaranlar, vücuttaki fazla yağların atılmasına birkaç yolla etki etmektedir:
1. İştah merkezine etki ederek iştahı azaltır ve normal sınırlara inmesine katkıda bulunur. Hatta bazı hassas bireylerde iştahın tamamen kapandığı gözlemlenmiştir.
2. Bazı sinir sitemi hormonlarını ?örneğin, seratonin gibi? düzenleyerek kronik yorgunluğu ortadan kaldırır.
3. Vücuttan su atılımını artırarak bedensel yorgunluğun fiziksel nedeni olan ?laktik asit?in vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştırır.
4. Bazı sters hormonlarını ?Örneğin, sürrenal bez hormonları gibi? düzenleyerek genel bir dinginliğe ulaşılmasını kolaylaştırır. ?Stres vücutta üretilen kortikosteroidlerin miktarını artırarak iştahın açılmasına ve dengesiz kilo alınmasına neden olur.?
5. Uykuyu düzenleyerek, uykudan istifadeyi artırır. Dolayısıyla günlük aktivitenin rahatlıkla yapılabilmesini sağlar ve canlılığı artırır.

Bu noktalar göz önünde bulundurularak yapılan bir akapunktur tedavisinin meydana getirdiği etki çoğunlukla tedaviden sonra da devam etmektedir.

Özetle Akupunktur, iştahı ve stresi azaltarak özgürce diyet yapabilmenize ve yorgunluğu azaltarak dilediğiniz kadar egzersiz yapabilmenize yardımcı olur. Gün içerisine dengeli bir şekilde dağılmış kalorisi düşük beslenme ve harcanan enerji oranını artıran stresten uzak faaliyetler, tedavide başarıya giden yol durumundadır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 442
favori
like
share