Akupunktur dünyada son bin yılın (milenyum) araştırmalarında en üst sıradaki bilimsel tedavi yöntemi olarak yer almaktadır.

Akupunktur canlıların vücudunda dolaşan qi denen kudretlerinin bozuk olan dengesini düzelterek hastalık şeklinde görülen bu düzensizlikleri dengelemektedir.

Organlardaki bozukluklar, hastalıklar ve düzensiz çalışmalar, vücuttaki bioregüler onarım gücü ile düzene girmektedir.Çarpıcı bir örnek verirsek insan, kazada 2/3 oranında bile olsa kaybettiği kanı 6 saatte tamamlıyor.Kırılan kemiği kendi kendini kaynatarak onarıyor.Hem de en mükemmel şekilde ve neredeyse bir daha kırılmamak üzere.

İşte bu bioregüler gücü veya immun sistem dediğimiz hastalıkları önleyici ve iyileştirici güçleri pozitif şekilde harekete geçirebilirsek bir çok hastalığı şifaya kavuşturabiliriz.

Akupunktur bilimi temelinde vücutta bin (1000) kadar noktanın mevcudiyeti yatıyor.Bu noktaların uyarılması sonucu beyinde hazır bekleyen 300 trilyon kadar denen merkezlere ulaşan sinyaller o merkezlerden nörotransmitterleri fiziksel ve kimyasal verileri bozuk olan organ ve hastalık bölgelerine sevk ederler.

Mesela H oku (Lih) noktasını uyarırsak migren hastalığının iyileşmesini temin eden endorfinler, seratoninler, ve daha pek çok gereken ferment ve hormonlar faaliyete geçer ve migren iyileşir.hem de migrenin yan etkileri; kusmalar, gözdeki aşrı ağrı ve hassasiyetler, boyun semptomları, bazı denge bozuklukları tamamen iyileşirler.


Tam bir uygulama olursa ve hasta bu zaman zarfında hekiminin tavsiyelerine de düzenli bir şekilde uyarsa hastalık ömür boyu tekrar etmez.Bu ise günümüzde bir çok hastalığın kronik seyirli olmasını da düşünecek olursak ne kadar da önemli olduğu daha da barizce anlaşılacaktır.


Akupunkturda uyarılan noktadan kalkan impuls , beyinde bozuk olan qi nin düzelmesini sağlıyor.Bir noktada belki de 30 hastalığında cardinal uyarma noktası olabiliyor.O kararı henüz ulaşamadığımız beyin korteksindeki hücreler vermektedirler.Beybe göre çok basit olan fakat muazzam işler beceren bilgisayarla mukayese edersek konuya yaklaşım daha kolay olacaktır.


Akupunktur görüldüğü gibi bir nokta ilmidir.Noktanın çok iyi bilinmesi, bulunması, bilinçli ve bilimsel şekilde uygulanması esasına dayanır.Noktalar vucutta olduğu gibi kulaktada vardır.Kulakta bbir bakımaq tüm organların bir izdüşümü bulunur.Yani karaciğer, kalp, diz gibi bütün organların noktası kulakta vardır.Ayrıca bütün hormon noktaları vardır.Mesela östrojen, Progesteron, seratonin, dopamin, tiroid hormonları gibi her şeyin noktası vardır.


Bu sebeple kulak hem teşhis ve hem de tedavi organıdır.Hastanın dizinde artroz var mı?Allerjisi var mı? Hangi cins alerji? Şekeri ne kadar? Annesinde migren var mı? Sırtta hangi vertebra da artroz var ve kaç yaşındaki kazadan oluşmuş.Buna benzer tüm bilgileri kulaktan öğrenebiliriz.


Akupunktur tedavisi kötü alışkanlıklardan kurtulmak amacıyla da kullanılmaktadır.Sigara, alkol, kokain tedavisi gibi.Nitekim Amerika Yale Üniversitesinde kokain bağımlılığı tedavisi son derece iyi sonuç vermiştir.Bu sonu ayrıca üniversite tarafından da yayınlanmıştır.


Son dünya sağlık örgütü yayınlarında Akupunkturla tedavi edilen hastalıkların sayısı 200 civarındadır.Gerçekte Akupunkturla bu hastalıkların direkt olarak kendileri değil bedenin bozulmuş dengelerini düzelterek tedavi etmekteyiz.Böylelikle kendiliğinden bir çok hastalık toplu olarak bedeni terk etmekte ve insan kendisini zihinsel, ruhsal ve beden olarak son derece sağlıklı hissetmeye başlamaktadır.

Akupunktur tedavisinin yan etkisi olmadığı için kanser hariç hemen hemen her hastalıkta kullanılmaktadır.Özellikle kalp pili taşımakta olan hastalara da önermemekteyiz.

Ülkemizde Akupunktur tedavisinin doktorlar tarafından yapılıyor olması iyi bir uygulamadır.Hekimlerin de bu tedaviyi uygulayabilmesi için Sağlık Bakanlığı ve Akupunktur derneklerinin birlikte organize ettiği sertifika programlarına katılması ve yapılacak sınavlarda başarılı olarak bu sertifikaya sahip olması gerekmektedir.
Uz.Dr. Nüzhet Ziyal

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 457
favori
like
share