İnsan hastalandığında hastalanan organ veya dokuya ait akupunktur noktalarında veya ona uyumlu kısımlardaki akupunktur noktalarında elektromanyetik anormallik meydana gelir. Buralar yüksek gerilimli veya düşük dirençli elektromanyetik odaklardır. Bu değişiklik hastalığın tanı ve tedavisinin dayanağıdır. Akupunkturda güdülen amaç; bu noktalardaki olumsuz değişimi yani vücutta dolaşan meridyenler arasında dengenin oluşumunu sağlayan chi enerjisinin tekrar dengeye getirilmesini sağlamak, dolayısıyla vücutta bazı organ veya sistemlerde görülen hastalık halinin ortadan kaldırılmasına yönelik etki yapmaktır.
Bu noktalar sadece iğne ile değil değişik bir çok farklı yöntemlerle (lazer ışını gibi) uyarıla bilinir. Özellikle çocukların tedavileri iğneyle yapılmaya uygun olmadığı için lazer tercih edilmektedir.
İnsan vücudunda bulunan bu chi enerjisi ying ve yang adı verilen güçlerin denetiminde denge halindedir. Akupunktur hekimi , nabız muayenesi yaparak ying ve yang olan tüm meridyenler hakkında bilgi sahibi olur. Buna göre bilgileri değerlendirip denge bozukluğunun farklılığına göre tedavisini düzenler. Enerji dengesinin bozukluğu düzeldikçe kişinin bedeni, Zihni ve ruhu da düzenli ve dengeli çalışmaya başlar.
Akupunkturun etki mekanizması meridyenler üzerindeki noktalarda enerji akışını kontrol etmesiyle gerçekleşir. İğneler bu noktalara batırıldığında elle veya makine yardımıyla bu iğneler hareket ettirildiğinde enerji meridyene doğru çekilebilir veya meridyenden uzaklaştırılabilir. Bu tamamen doğal seyri içinde gerçekleşmektedir. Enerji fazlalığı durumunda azaltılmaya azlığı durumunda da çoğaltılmaya yönelik düzenleme gerçekleştirilmektedir.
Akupunktur tedavisi sonucunda meydana gelen enerji değişimi kendini bir çok değişik şekillerde gösterir. Önce nabız atışı değişir ve renksel, duygusal,zihinsel birçok farklılık kendini göstermeye başlar. Görmede netlik, parlaklık gelişir ve sanki insanın etrafındaki sis bulutlarının tamamen ortadan kalkarak daha berrak bir dünyaya uyanmasını andırır. İnsan; vücudundaki tonlarca ağırlığın, kafasındaki karmaşanın, düşüncelerindeki olumsuzluğun, eklemlerindeki ağrıların kaybolduğunu yirmi dakikalık akupunktur seansı sonunda belirgince hissetmeye başlar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 568
favori
like
share