Kulak akupunkturu akupunktur tedavi yöntemlerinden en sık kullanılanıdır. Sadece kulak akupunkturu uygulayarak kesin ve devamlılık sunan iyileşme olmamaktadır. Basın yayın organlarında son zamanlarda sıkça özellikle şişmanlık tedavisinde kullanıldığı ve belirgin sonuçlar alındığı ifade edilmektedir. Kısa zamanda alınan bu sonuçların kalıcı ve uzun süreli olmadığını otoritelerce pek de tavsiye edilmediğini biliyorum. Şişmanlık bir çok değişik mekanizmaların bozulmasıyla meydana gelmekte ve tedavisi kapsamlı ve kombine yaklaşımı gerektirmektedir.
Kulağın iç organlarla bağlantısı iki bin yıldır biliniyor. Kulak Çin?de son elli yıldır tamamen kullanılmaya başlanılmıştır. Ufak bir alan olmasına rağmen kulak akupunkturu tecrübe ister.
Kulağın şekli parmak izi gibi kişiye özeldir. Kulağın şekli, girinti ve çıkıntıları kafa ve yüze göre anatomik duruş pozisyonu; kişilik, muhakeme ve düşünme kabiliyeti gibi birçok özellikler hakkında bilgi verir.
Kulak memesine küpe takılması sonucu bir çok kişi belirli bir süre görme netliklerinde düzelme olduğunu ifade etmektedirler. Küpe takılma bölgesi kulak akupunkturunda göz noktasına isabet etmektedir.
Tüm organlarımızın kulak üzerinde projeksiyonları vardır. Bu sadece bir nokta şeklinde değil ufak bir alan biçimindedir. Kulağın alt meme kısmı tüm baş bölgesini ve üst kısmı da ayakları temsil eder. Bu alanlar vücudumuzun herhangi bir yerinde meydana gelmiş rahatsızlığın teşhisinde ve tedavisinde kullanılır. Ayrıca çene ve damak bölgelerimizdeki dişlerimizin uyuşturulmasında diş hekimlerinin lokal anestezi kullanmalarına gerek bırakmayacak şekilde anestezi sağlayan bölgeler vardır.
Patolojik noktalar kulağa dikkatlice bakıldığında kendilerini belli ederler. O noktalarda bir renk değişikliği, hafif bir şişkinlik veya kabuklanma gelişmiştir. Bu değişimlerden yararlanarak Çin?de kırsal kesimde bazı kişiler bu bölgelere müdahale ederek hastaları tedavi etmeye çalışmışlardır.
Tıbbi açıdan önemli olan teşhis yöntemi hekimin elektriksel potansiyel farkı bulunan noktaları detektör yardımıyla bulmasıdır. Bu yöntemle kulak içi alkollü pamukla temizlenip kurulandığında ve detektörün kullanımı dengelendiğinde tüm patolojik noktalar kolaylıkla bulunur

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1465
favori
like
share