Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Eski Yönetim Kurulu Üyesi Haşim Sayidoğlu, Türk futbolunun gittikçe bir kaosa doğru sürüklendiğini iddia ederek, "Bu koşullarda lig zor biter" dedi.

Haluk Ulusoy başkanlığındaki Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nda yer alan, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Genel Başkanı ve Konfederasyon Yönetim ve Amatör İşler Kurulu Üyesi Haşim Sayidoğlu, Türk futbolunda yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Beşiktaş'a verilen saha kapatma cezasının Tahkim Kurulu tarafından kaldırılmasının Türk futbolunu bir kaosa sürüklediğini belirten Sayidoğlu, ligin bu koşullar altında zor biteceğini söyledi. Türk futbolunun geleceğinden endişe ettiğini ifade eden Sayidoğlu, "Türkiye Futbol Federasyonu'nun, bağlı kurullarının verdiği kararlardan sarfi-nazar etmesi, Türk futbolunun önümüzdeki günlerde kanayan yarası olacaktır. Beşiktaş maçındaki olayları tüm Türkiye izledi. Tahkim Kurulu'nun bu yaşanan olayları yok sayarak, Beşiktaş'ın saha kapatma cezasını kaldırması ve Beşiktaş-Fenerbahçe maçını BJK İnönü Stadı'nda oynanmasına izin vermesi önümüzdeki haftalarda oynanacak müsabakaları nasıl etkileyecek, yeni olaylar karşısında nasıl kararlar verilecek, doğrusu merak ediyorum" diye konuştu.

Futbol Federasyonu ve bağlı kurullarından bundan sonra doğru bir karar çıkacağını düşünmediğini belirten Sayidoğlu, "Çünkü bugün Fenerbahçe'nin bir isyanı var. Fenerbahçe yenilirse bu isyan artarak devam eder, ancak yenerse kesilir. Bu gelişmeden sonra Diyarbakırspor'un isyanı var. Onlar da kendilerine göre haklılar. Çünkü aynı kurul geçen yıl aynı hareketlerden dolayı bu kulübü cezalandırmış ve bu sezona kadar devam eden cezalar vermişti. Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurulu aynı kurul, değişmedi ki. Cezalar geçen sezona göre daha da ağırlaştırıldı. Önümüzdeki günlerde Ankara'da, Diyarbakır'da, Malatya'da veya yine İstanbul'da olabilecek bir olayda Disiplin Kurulu nasıl bir karar verecek. Tahkim Kurulu nasıl bir uygulama yapacak? Beşiktaş'ın cezasının kaldırılması sezon boyunca emsal teşkil edecek. Bana göre bundan sonra Türkiye'de hiçbir saha kapanmaz. Bunun da anlamı şu: 'Bu sezon lig biraz zor biter'. Özellikle de kümede kalma ve şampiyonluk yarışının artacağı ikinci yarı, zorluklar ve kaos da daha çok yaşanacak. Ayrıca bu durum sadece Süper Lig'de değil, bütün liglerde yaşanacaktır" dedi.

Beşiktaş maçında yaşanan olayın karşılığının saha kapatma cezası olduğunu ve bu cezanın para cezasına dönüştürülmesinin Türk futbolunda yaşanabilecek en büyük kaos olduğunu vurgulayan Sayidoğlu, "Tahkim Kurulu'nun bağımsız olduğu söylenir. Tahkim ve Disiplin Kurulları'nda hukukçular var. Kitap aynı kitap, rapor aynı rapor. Hukukçulardan kurulu iki ayrı kurul da bu kadar ayrı yorumlar olabilir mi ? Demek ki o zaman bir yerlerden baskılar, telkinler gelmiştir. Siyaset futbolun içinde belli oranda vardır, ama iradenin seçilmiş yönetim kurulunda olması gerekir. Orası tartışılır bir boyuta geldi" diye konuştu.

Trabzonspor'da yaşanan Gökdeniz olayıyla ilgili de değerlendirmede bulunan Sayidoğlu, Trabzonspor'un bu konuda çok yara alacağını söyledi.

"Temennimiz Trabzonspor'un bu işten en az zararla sıyrılmasıdır" diyen Sayidoğlu, "Türk futbolunda geçmişte de bazı futbolcular konuşuldu. Ama bu kadar net kanıtlar ortaya konulmadı. Eylemin içinde ismi geçenler böyle söylemler içinde bulunmadı. Bunun için bazı evrakların kayıtlarının olduğu söyleniyor. Önümüzdeki günler federasyon gerekli açıklamaları yapar, belgeleri sunar, kamuoyu da yeterli bilgiyi almış olur. Geçen süreç içinde Trabzonspor'un çok fazla hatası olduğunu zannetmiyorum, ama yara alacaktır. Bu bilgilere daha önceden sahip iseler tedbirini de daha önceden almaları gerekirdi. Gelişmelere karşı bir savunma mekanizması oluşturmalıydı. Ama benim yaptığım görüşmelerde bu bilgilerin daha önce Trabzonspor'a gelmediğini gördüm. Somut olarak bilinmediği söyleniyor" dedi.

Gökdeniz'in ilk ifadeyi Trabzonspor Yönetim Kurulu'na vermesi gerektiğinin altını çizen Sayidoğlu, "O zaman olay bu şekilde cereyan etmezdi. Trabzonspor bundan sonra bu işten en az zararla nasıl kurtulurumun hesabını yapmalı. Plan ve projesini hazırlayıp federasyonla kuracağı diyalog doğrultusunda yara almadan bu işten kurtulması gerektiğinin hesabını yapmalı. Bu da gerek TFF, gerekse kurullarla kurulacak ikili ilişkilerle başarılabilir" ifadelerini kullandı.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 592
favori
like
share
puslukurt Tarih: 17.09.2005 15:21
Bu yasaları koyanlar bu yasaları istedikleri gibi değiştiriyor. Böyle devam ettiği içinde bu kaoslar hiç bitmez bence En son olaylar diger takımlar için emsal teşkil edecek bakalım daha neler olacak.. :20:
kurtjara Tarih: 17.09.2005 14:36
Bu kaoslar son bulur inşallah en kısa zamanda :20: