[FONT="Arial Narrow"]Her insan kendi içinde bir evrendir. Hiçbir insan, diğerine benzemez. Tıpkı kar taneleri gibi. Buna göre dünyada altı milyarı aşkın farklı kişilik vardır.
*Kar tanelerinin farklılığında ortak motiflerin olması gibi, çeşitliliğin içerisinde birlik bulunur.
*Kişiliği ve mizacı belirleyen ortak yönleri, bilimsel ve sistematik olarak gözlemlemek ve ölçümlemek mümkündür.
*İnsanın 3 potansiyeli vardır: Duygusal Potansiyel, Zihinsel Potansiyel ve Fiziksel Potansiyel. Ayrıca her bireyde baskın olan temel kişilik fonksiyonları farklı farklıdır.
*Bireylerde potansiyeller ve kişilik özellikleri farklı şekilde ve düzeylerde etkileşim içindedirler. Bu özelliklerden bir kısmı doğuştan gelir, kişinin doğuştan getirdiği özelliklerine mizac diyoruz. Mizaclar farklı farklıdır ve her mizac farklı bir çevre ile etkileşime girer. Bu yüzden gerçek hayatta sonsuz çeşitlilikte kişilik motifleri bulunur.
*İnsanın kendini bilmesi, nereye gideceğini bilmesinden daha önemlidir. Kişi kendisini tanıyınca, hedefleri de ortaya çıkar. İnsanın dünyası değiştikçe, gideceği yön de değişir.
*Başkalarını anlamanın ilk anahtarı kendimizi bilmek, anlamak ve kabul etmektir.
*Kisiliktesti.com’un geliştirdiği bütün araçlar ve ölçümler anlama ve farkındalık sağlamak için tasarlanmıştır – insanları kullanmak veya etiketlemek için değil!
*Kendini algılama, kişinin kendi davranış, düşünce ve duyguları üzerinde analizlerde bulunması, bütün değerlendirme ve testlerden daha iyi sonuç verir. *Çünkü sadece birey kendisini derinden tanıyabilir. Fakat bu noktada kişi analiz felcine uğramaktan sakınmalıdır.
*Kişi önce kendisi ile daha sonra çevresi ile diyaloğa geçmelidir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 401
favori
like
share
gülfin Tarih: 26.08.2009 21:56
İnsan herşeyden önce kendini tanımalıdır;kendini tanımadan dünyayı nasıl tanıyabilir ki