gelin arabası konvoyu - Gelinin arabayla alınmasına dair geleneklerimiz - gelin alma konvoyuSevdiklerinizle kalabalık bir araç konvoyu eşliğinde düğün alanınıza gitmeyi tercih ediyorsanız, öncelikle hatırlatalım. Ülkemizde kapkaç olaylarının yaygınlaşması dolayısıyla şimdilerde gelin ve damat sessiz sedasız düğüne gitmeyi tercih ediyor. Yine de konvoy eşliğinde paylaşmayı ve sevdiklerinizle birlikte olmayı tercih ederseniz, aşağıdaki notlarımıza göz atabilirsiniz:

Konvoy oluşturacak araçların dikiz aynasına kurdele veya havlu bağlanması suretiyle konvoya dahil oldukları gösterilir.
Çok kalabalık bir ara grubu yola çıktıysa takip edilecek bir yol haritası ve bir kaç araç belirlenir.
Gelin arabası genellikle en önde değil bir arkada yer alır. En öndeki araç yol kesmelere karşı bariyer ve de rehber araç vazifesi görür.
Kornalar eşliğinde yolculuk planlıyorsanızi lütfen iki kere düşünün. Geçtiğiniz yollardaki hastası veya cenazesi olan insanların, ve de yayaların bu durumdan çok rahatsız olacağını unutmayın!
Takip kolaylığı açısından konvoyun yavaş ve sağ taraftan gitmesini sağlayın. Trafiği aksatmamaya özen gösterin. Keyifli yolculuğunuzu trafik ihlalleriyle sıkıntıya dönüştürmeyin!


Gelinin arabayla alınmasına dair geleneklerimiz
Gelin arabasını damat kullanmayacaksa planlanan saatte önce damat evinden alınır ve gelin evine doğru yola çıkılır. (Son zamanlarda gelin kuaförden veya makyaj yaptırdığı yerden de alınabiliyor. Yine de geleneklerimize uygun davranmak isterseniz gelini eve gittikten sonra ailesinin ve sevdiklerinin eşliğinde alabilirsiniz. Ancak bu durumda da, gelinin kuaförden alınıp eve bırakılması damat olmasa bile gelin arabasının sorumluluğundadır).

Gelini konvoy eşliğinde evinden alacak olan damat adayları akrabaları eşliğinde araölarla gelin evine gider. Tüm akrabalar araçtan indikten sonra en son damat iner. Bu noktada geleneklerimiz her yöreye göre farklılık göstermektedir. Damat eve girdikten sonra gelin odadan çıkmaz ya da damadın ayakkabısı saklanır. Gelinin bir akrabasına veya kendisine bir adet altın verldikten sonra ayakkabı veya gelin ortaya çıkar ve araçlarına doğru yola çıkarlar. Önce gelin sonra damat arabaya bindikten sonra herkes kendi araçlarına yerleşir ve yola çıkılır. Eğer geleneklerimize uygun olarak şoför eşliğinde bir araç tercih ederseniz, şoförün yanına da gelin tarafından birini alabilirsiniz.

Nikah veya düğün alanına gelindiğinde önce damat araçtan iner ve gelinin kapısını açarak inmesine yardımcı olur. Gelin ve damat birlikte gelin odasına geçerler ve nikah anını beklemeye başlarlar.

Otopark sorunu
Gelin arabası için her zaman yer bulabilirsiniz, fakat düğün yapmayı düşünüyorsanız misafirlerinizin park edebileceği yakın yerleri öğrenip ücretler konusunda anlaşma yapmayı da ihmal etmeyin. Tüm misafirlerinize ayrı fiyat uygulanmayacağına emin olun. Beş yıldızlı otellerde dahi bu konularda sıkıntı olabileceğini göz önünde bulundurarak düğün öncesinde bu konuyu mutlaka netleştirin. Misafirlerinizi de davetiye dağıtırken bu konuda bilgilendirin

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1037
favori
like
share