Formula 1'de Avrupa yarışları tamamlandı ve Uzak Doğu'ya taşınacak takımların ilk önce Brezilya GP'sinde ter dökmeleri gerekiyor !.. Brezilya'nın ünlü Interlagos pisti yada bugünkü adıyla Jose Carlos Pace pisti, şampiyonluk şampanyasını buzlukta bekletiyor !..
Güney Amerika, Formula 1'in yeni durağı !..

Jose Carlos Pace Pisti'nde koşulacak olan Brezilya GP'si halen eski adı "Interlagos" olarak tanınıyor !.. Sao Paulo'da yer alan bu pist şampiyonun şampanya patlatmasına sahe olabilir ama takımlar şampiyonasındaki düğüm Japonya yada Çin'de çözüleceğe benziyor !..

1936'da yerleşim alanı yapmak amacıyla düzenlenen pist ve çevresi, bu amaca uygun olmadığı anlaşıldıktan sonra yeniden düzenlenerek yarış pisti haline getirildi !..

Herkesin bildiği adıyla "Interlagos" olarak tanınan yarışın adı "göllerin arası" anlamını taşıyor !.. Guarapiranga ve Billings golleri arasında yer alan Interlagos pisti yada şimdiki adıyla Jose Carlos Pace pisti elektirik üretmek amacıyla sonradan inşaa edilen bu göllerin tam ortasında !.. Interlagos'un adı 1970'de Formula 1 pilotu Jose Carlos Pace'e adanarak adı değiştirildi !.. Brezilyalı Carlos Pace 1 yarış kazanma başarısı gösteren ve 6 kez podyuma çıkan, 73 GP'de yarışan ve 1 kez de pole positionda yarışa başlayan ve Brezilyalıların en çok sevdiği Formula 1 pilotlarından biri olmayı başarmış ve bu sebeple Interlagos'a onun adı verilmişti !..

Bu arada Brezilyalı efsane pilot Ayrton Senna'nın adını taşıyan bir kart pisti de Interlagos'un içerisinde yer alıyor !..

Amerika kıtasınada yer alan bir çok pistin tersine Interlagos'ta pilotlar saat yönünün tersine yarışıyor !..

4,325 km uzunluğundaki pistte pilotlar saatte 330 km sürat yapabiliyor !.. Bir çok çıkıntısı olan pist pilotların reflekslerini yarış boyunca en üst seviyede kullanmalarını zorunlu kılıyor !.. Sert virajlar ve ilk şikan pilotlara verdiği ani yavaşlama şartlarıyla ünlü olan Interlagos, Formula 1 takviminin en çok beğenilen yarışlarından birine ev sahipliği yapıyor !..

İlk kez 1973'te bir Formula 1 yarışına ev sahipliği yapan pist Stewart, Pace, Reutman ve diğer Formula 1 pilotlarının oldukça zor bir yarış pisti olarak tanımlamasının ardından zorlu bir pist olma özelliğini halen koruyor !..

1981'de Rio de Janeiro'ya taşınan Formula 1 yarışları uzun sayılabilecek bir aranın ardından 1990'da yeniden Sao Paolo'ya geri dönerek fanatiklerini mutlu etti !.. Ancak bir değişiklik yapıldı ve pistin uzunluğu bugünkü haline 4,325 km'ye düşürülerek pit alanları daha konforlu bir hale getirildi !..

Ev sahibi Barichello ve Massa'nın podyum savaşı vereceği Interlagos'ta geçen sezon oldukça zorlu hava koşullarına rağmen Juan Pablo Montoya, BMW Williams ile sezonun tek damalı bayrağına ulaşmıştı !..

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 383
favori
like
share