çorum saat kuleleri
Çorum Saat Kulesi

Çorum’un merkezinde, Osmancık, İskilip ve Gazi caddelerinin birleştiği yolun ortasında bulunan Saat Kulesi’ni üzerindeki kitabesinden öğrenildiğine göre Beşiktaş Muhafızı, İstanbul’da Ali Suavi olayını bastıran Yedisekiz Hasan Paşa l896 yılında yaptırmıştır.

Doç.Dr. Hakkı Acun’dan transkripsiyonu öğrenilen kitabeyi Hattat Mehmet Nuri (1868-1951) yazmıştır.

Kitabe:

Şehinşah-ı zaman Abdülhamid Han-ı keremkarın
Ferman-ı kiramından Hasan Paşayı bihemta
Bütün evkatını vakf eyledi ihya-ı hayrata
Muvaffak eylesun her dem anı amaline Mevla
Bu saat kulesi ez cümle hayrat-ı güzininden
Yapıldı yumn-ü evferle bu şehri eyledi ihya
Çıkup bir vakt-i eşrefde yazıldı babına tarih
Bu mikat-i celili yaptı bak Lütfi Hasan Paşa
l312(1896)

Çorum Saat Kulesi yöresel sarı kesme taştan yapılmıştır. İlk bakıştı minare izlenimini veren Saat Kulesi 27.50 m. yüksekliğindedir. Sekizgen kaide üzerine oturan kulenin 24 köşeli gövdesi yükselmektedir. Gövde 5.30 m. çapındadır. Bunun üzerinde 81 basamaklı bir merdivenle kulenin şerefeye benzer balkonuna çıkılmaktadır. Gövdenin üzerinde dört bir tarafında birer saat kadranı bulunmaktadır. Saat kadranlarından sonra dört köşeli, her kenarında birer eşkenar üçgen şeklinde penceresi olan bölüm ve kubbe gelmektedir. Kulu l976 yılında onarılmıştır.
Sungurlu Saat Kulesi

Çorum Sungurlu ilçesinde bulunan Saat Kulesini Kaymakam Edip Bey l892 yılında yaptırmıştır. Bu saat kulesi, Yozgat Saat Kulesini yapan Yozgatlı Şakir Usta’nin eseridir.

Kesme taştan yapılmış olan Saat Kulesi kare prizma gövdelidir. Gövdesi dışarıya taşkın silmelerle sekiz kata ayrılmıştır. İkinci kat dışında her katta yuvarlak kemerli küçük pencereler bulunmaktadır.

Kulenin en üstüne dalgalı saçağı olan ahşap bir köşk eklenmiştir. Köşkün altına da dört yönde yuvarlak kadranlı saatler yerleştirilmiştir. Bu saatlerin mekanizmasını Çorumlu İbrahim Usta yapmıştır. Saat çanının ise Amasya’da görev yapan bir Alman konsolosunun hediyesi olduğu söylenmektedir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 941
favori
like
share