çorum mevlevihaneleri - çorum dergahları
Yediler Dergahı
Çorum, Sungurlu ilçesinde bulunan Yediler Dergahının kitabesi günümüze ulaşmadığından ne zaman kurulduğu ve banisinin kim olduğu konusunda yeterli bir bilgimiz bulunmamaktadır. Yedi Kardeşler ismi ile de tanınan bu dergahın günümüze gelen yapısının dergah mimarisi yönünden bir özelliği bulunmamaktadır.

Bu dergahı hal, yedi Cuma günü ziyaret eder ve dileklerde bulunur.
Meymanlı Dergahı
Çorum, Sungurlu ilçesi Meymanlı Köyü’nde bulunan Meymanlı Dergahının da kitabesi günümüze ulaşmadığından kuruluşu ile ilgili bilgilerimiz çok kısıtlıdır. Ayrıca kaynaklarda da bu konuda yeterli bir bilgi bulunmamaktadır.Dergah mimarisi yönünden de yapının mimari bir özelliği bulunmamaktadır.

Halk arasındaki yaygın, batıl bir inanışa göre felç olanlar bu dergahı ziyaret eder ve buradaki Hz. Fatma’ya ait olduğu sanılan terliğe dokunurlar, böylece de şifa bulacaklarına inanırlar.
Garib Baba Dergahı


Garib Baba Dergahı

Çorum, Sungurlu ilçesine 30 km uzaklıktaki Hilalli ve Çavuşçulu köyleri arasında bulunan Garib Baba Dergahının da mimari yönden bir özelliği bulunmamaktadır.

Kare kaideli bir yapı olup, üzerini yuvarlak bir kasnağın taşıdığı kurşun kaplı bir kubbe örtmektedir. Moloz taştan yapılmış olan dergahın duvarlarında dikdörtgen söveli ikişer pencere bulunmaktadır.

Yörenin önemli bir ziyaretgahı olan bu dergahı daha çok şifa arayanlarca ziyaret edilmektedir.
Elvan Çelebi Zaviyesi

Çorum, Meçitözü ilçesindeki Elvan Çelebi Zaviyesi Osmanlı döneminde, Anadolu’da yapılmış ilk zaviyelerdendir.

Aşıkpaşa oğlu Elvan Çelebi sonradan camiye dönüştürülen bu yapıyı yanındaki türbesi ile birlikte 1352 yılında yaptırmıştır.

Zaviye moloz taş duvarlı olup üzeri kubbe ile örtülüdür. Günümüzde cami görevini sürdürmektedir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 647
favori
like
share