Sağlık Bakanlığı, 1 Eylül itibariyle 112 filosuna 10 yeni hava ambulansı daha ekliyor.
Sağlık Bakanlığı, 1 Eylül itibariyle 112 filosuna 10 yeni hava ambulansı daha ekliyor. Yeni helikopter ambulanslar Ankara, İstanbul, Adana, Van, Bursa, Trabzon, Çanakkale, Afyon, Samsun ve Konya'da hizmete başlayacak.

Sağlık Bakanlığı'nın Eylül ayında hizmete sokacağı 10 yeni helikopter ambulans, Bakanlığın açtığı ihaleyi kazanan Koçoğlu Havacılık A.Ş tarafından basın mensuplarına tanıtıldı. Firmanın medikal direktörü Altuğ Aysun, hava ambulansların daha çok yoğun bakım hastalarının nakilleri sırasında kullanıldığını kaydetti. Helikopter ambulanslarda tek hasta taşınabildiğini belirten Aysun, her ambulansın gerekli tıbbi müdahalelerin yapılabilmesine imkan sağlayacak teknik donanıma sahip olduğunu vurguladı.

Şirketin Uçuş İşletme Müdürü Kaptan Pilot Adnan Koç ise helikopterlerin havada kalış süresinin yaklaşık 2 saat 30 dakika olduğunu söyledi. Koç, yeni helikopter ambulanslar ile toplam 15 ilde hizmet verilmeye başlanacağını, bu illerdeki helikopter ambulansların çevre illerdeki ihtiyaçları da karşılayacağını aktardı. Hava ambulansları ile her türlü travmatik veya travma dışı acil hastalara, hastane dışı acil tıbbi yardım yapılabilecek, kitlesel acil durumlarda ilk yardım ve taşımada kullanılabilecek. Gerektiğinde yeni doğmuş hasta bebekler kuvöz içinde taşınabilecek. Kritik hastalar bir hastaneden başka bir hastaneye nakledilebilecek. Hava ambulansları, organ nakli amaçlı acil taşımalarda da kullanılabilecek. Hangi vakaya hava ambulansı gönderileceğine, belli şartlar göz önünde bulundurularak 112 tarafından karar verilecek. Hastalardan, ek hiçbir ücret talep edilmeyecek.

Öte yandan, bugüne kadar hava ambulansları ile toplam bin 456 hasta taşındı. Helikopter ambulanslar toplam, bin 494 vakada görevlendirildi. Görevlendirme sayılarının illere göre dağılımı: Ankara 313, İstanbul 238, İzmir 227, Antalya 204, Erzurum 176, Diyarbakır 171 ve Kayseri 165.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 455
favori
like
share
Asi Çaykaralı61 Tarih: 05.09.2009 13:16
paylaşim için tesekkürler